1. HABERLER

  2. HABER

  3. TEKNOLOJİ

  4. Sosyal medya devleri cezalara rağmen direniyor
Sosyal medya devleri cezalara rağmen direniyor

Sosyal medya devleri cezalara rağmen direniyor

Dünyanın en büyük sosyal ağları olan Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram kendilerine kesilen cezalara rağmen Türkiye'de temsilci bulundurmamakta ısrar ediyor.

03 Aralık 2020 Perşembe 21:20A+A-

Çıkarılan sosyal medya yasası kapsamında şirketlere Türkiye'de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmişti. Bu kurala uymayan YouTube, Facebook, Twitter, TikTok ve Instagram’a ikinci yaptırım olarak 30’ar milyon TL’lik cezalar kesildi.

Bloomberg'e konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisinin verdiği bilgiye göre, sosyal medya şirketlerine 2. cezalar kesildi.

Bugüne kadar yalnızca Rusya’nın sosyal medya platformu VKontakte (VK) temsilci bildiriminde bulundu. Yeni cezalar için şirketlere bildirimler yapılmaya başlandı.

DAHA ÖNCE 10 MİLYON CEZA KESİLMİŞTİ

Şirketlere belirtilen sürede bildirim yapmadıkları için geçen ay 10 milyon TL’lik cezalar kesilmişti. Şirketler temsilci bildirmeme tavırlarını sürdürürlerse, gelecek ay Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek. Bu ceza da yüzde 90’a kadar artabilecek.

Şirketler cezanın ardından 1 ay içinde, temsilci bildirir ve cezayı öderlerse cezalar 4’te 1 oranında düşecek.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT