1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ÜRDÜN

  4. "Sorun Ürdün Üzerinden Çözülemez"
"Sorun Ürdün Üzerinden Çözülemez"

"Sorun Ürdün Üzerinden Çözülemez"

Ürdün Dışişleri Bakanı Cude, İsrail-Filistin sorunu ile ilgili konuştu.

03 Şubat 2014 Pazartesi 11:16A+A-

Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cude, Ürdün topraklarının başka bir ülkeye ait olmadığını, Filistin sorununun Ürdün üzerinden çözülemeyeceğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de katılacağı Meclis Genel Kurul toplantısından önce İsrail - Filistin barış görüşmeleri konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Cude, "İsrail'in 1967 sınırlarına geri çekilmesi, Doğu Kudüs'ün Filistin devletinin başkenti olması ve Filistinli mülteciler sorununun adil bir şekilde çözüme kavuşturulmasıyla İsrail-Filistin sorununun çözüme kavuşacağını" ifade etti.

Kerry'nin ortadoğu barış görüşmelerinde etkin rol oynadığını kaydeden Cude, Kerry'nin, sorununun çözümü için somut öneriler üzerinde durduğunu bildirdi.

2002 yılında Suudi Arabistan'ın dönem başkanlığını yaptığı Arap Ligi, Beyrut'ta düzenlediği toplantıda, İsrail'in 1967 sınırlarına geri çekilmesi, Doğu Kudüs'ün Filistin devletinin başkenti olması, Filistinli mülteciler sorununun çözülmesi, buna karşın Arap devletlerin, İsrail'le kapsamlı bir barış bağlamında normal ilişki kurmalarını kabul etme kararı alınmıştı. İsrail ise alınan bu kararları kabul etmediğini ilan etmişti.

Bu arada Filistin - İsrail barış görüşmeleri, İsrail hükümetinin yeni yerleşim birimlerini açma çalışmalarının gölgesinde ABD'nin gözetiminde devam ediyor.

TRT

HABERE YORUM KAT