1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Sorumlulardan Hesap Sormak Yerine Suçu Örtbas Etmek
Sorumlulardan Hesap Sormak Yerine Suçu Örtbas Etmek

Sorumlulardan Hesap Sormak Yerine Suçu Örtbas Etmek

Madra Çayı önlerinde mültecileri taşıyan bir bota merhametsizce müdahalede bulunulduğunun ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapan Sahil Güvenlik, ivedi soruşturma açıp sorumlulardan hesap sormak yerine inkarı tercih etti.

10 Eylül 2019 Salı 14:10A+A-

HAKSÖZ-HABER

Suriyeli kaynaklar Ege Denizi'nde bot ile Avrupa'ya geçen bir grup mültecinin "Türk Sahil Güvenlik" mensubu bir grubun saldırısına uğradığını gösteren kısa bir video yayınlamıştı.

Saldırıya uğrayan göçmenler tarafından çekildiği anlaşılan videoda Sahil Güvenlik ekiplerinin ellerindeki cop, demir sopa ve halatlarla göçmenlere ve göçmenleri taşıyan bota saldırdığı görünüyordu.

Olayın sosyal medyada ifşa olması üzerine açıklama yapma zaruriyetini duyan Sahil Güvenlik, sorumluların açığa çıkarılacağını beyan etmek yerine ‘asılsız paylaşım’ yapıldığı iddiasında bulundu ve olayı örtbas etti.

Sahil güvenlik açıklama yapmış ve bazı iddialarda bulunmuş ama kendi yayınladıkları görüntülerde iddia ettiği olayları doğrulayan hiçbir kare görünmüyor. Lakin insanların çaresizliğine bir kez daha şahit olunuyor! Hiçbir gerekçe bottan çekilen görüntüleri temizlemeye yetmiyor!

*

Konuyla ilgili önceki haberimiz >>>

Sahil Güvenliğin bahse konu açıklaması:

Madra Çayı önlerinde 1 düzensiz göçmen botunun durdurulmasına yönelik yapılan faaliyetlere ilişkin olarak sosyal medyada bahse konu düzensiz göçmen botuna uygunsuz müdahale edildiği yönünde asılsız paylaşımlar yer almıştır.

05 Eylül 2019 tarihinde saat 06.30’da Sahil Güvenlik Uçağı tarafından Madra Çayı önlerinde düzensiz göçmen botu tespit edilmesi üzerine olay mevkiine 1 Sahil Güvenlik Botu sevk edilmiş ve saat 06.45 civarında bahse konu düzensiz göçmen botuna yönelik durdurma manevralarına başlanmıştır.

Düzensiz göçmen botunun tüm uyarı ve yapılan manevralara rağmen durdurulamamasından dolayı saat 06.52’de ilave 1 Sahil Güvenlik Kontrol Botu daha görevlendirilmiştir. Her iki Sahil Güvenlik Botu tarafından yapılan tüm müdahalelere rağmen düzensiz göçmen botunu kullanan şahıs kullandığı botu durdurmayarak önleyici ve yanaşma manevralarına sürekli karşı koymuş ve bot üzerinde bulunan diğer düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye düşürecek manevralar yapmaya devam etmiştir.

Durdurma manevraları esnasında göçmen botunda bulunan 1 düzensiz göçmen elinde bulunan bıçak ile Sahil Güvenlik Kontrol Botun şişme lastik tüplerini patlatmaya çalışmış başarılı olamayınca elindeki bıçağı denize atmış, yine diğer 1 düzensiz göçmen elindeki jiletle vücudunu çeşitli yerlerinden kesmek suretiyle kendini yaralamış, botta bulunan bebekleri denize atmakla tehdit ederek, Sahil Güvenlik personelini ve halat almak isteyen göçmenleri engellemiş, kendisine müdahale etmek isteyen birkaç göçmeni de darp etmeye çalışmıştır.

Manevralar esnasında düzensiz göçmen botunda bulunan 1 düzensiz göçmen Sahil Güvenlik Kontrol Botun sancak dıştan takma motorunda bulunan kabloları eliyle çekmek suretiyle koparmış ve sancak dıştan takma motorun gayri faal olmasına neden olmuş, yapılan müdahaleler esnasında 1 Sahil Güvenlik personeli dirseğinden hafif yaralanmıştır.

Yapılan tüm manevralara rağmen düzensiz göçmen botunun durmaması üzerine, düzensiz göçmen botunun motorunu ve pervanesini etkisiz hale getirerek hareketsiz bırakmak maksadıyla açavela gönderleriyle (Bir deniz aracının bulunduğu yerden açılmasında kullanılan uzun sopalar) müdahale edilmiş (Lastik göçmen botunun motor ve pervanesine yapılan bu müdahaleler sosyal medyada göçmenlere karşı şiddet kullanıldığı yönünde yansıtılmıştır.), düzensiz göçmen botu yakıtı bittikten sonra ancak kontrol altına alınabilmiştir.

Düzensiz göçmen sayısının fazla olması sebebiyle bölgeye ilave 1 Sahil Güvenlik Botu daha sevk edilerek saat 09.10’da düzensiz göçmenler emniyetli bir şekilde Sahil Güvenlik Botuna alınarak sahile intikal ettirilmişlerdir.

Mukavemet göstererek göçmen botunda bulunan diğer göçmenlerin ve çocukların hayatını tehlikeye sokan 3 düzensiz göçmen hakkında Dikili Cumhuriyet Savcılığınca yasal işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABERE YORUM KAT