1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SOMALİ

  4. Somali'de İki İslamcı Grup 'Güçlerini Birleştiriyor'
Somalide İki İslamcı Grup Güçlerini Birleştiriyor

Somali'de İki İslamcı Grup 'Güçlerini Birleştiriyor'

Somali'de BM destekli hükümete karşı savaşan Eş-Şebab ve Hizb-ul İslam adlı İslamcı grupların güçlerini birleştireceği bildiriliyor.

20 Aralık 2010 Pazartesi 16:34A+A-

El Kaide ile bağlantılı olduğunu açıklayan 'gençlik' anlamındaki Eş-Şebab örgütü ile İslam'ın Partisi anlamındaki Hizb-ul İslam örgütü arasında geçen yıl ihtilaf yaşanmış, yükselen tansiyondan Hizb-ul İslam zarar görmüştü.

Ancak hükümeti desteklemek için Somali'de bulunan ve son dönemde direnişçilere karşı ilerleme sağlayabildiğini söyleyen Afrika Birliği gücünün bir sözcüsü, birleşmenin fiili durumda bir değişiklik yaratmayacağını söylüyor.

BBC'ye açıklama yapan sözcü Maj Bahoku Barigiye, güçlerinin sık sık bu iki örgütün ortak saldırılarına maruz kaldığını söylüyor.

İslamcı gruplar, ülkenin orta ve güney kesimlerinin çoğunda kontrolü elinde bulunduruyor.

Afrika Birliği askerleri ise son dönemde başkent Mogadişu'nun yarısında kontrolünü bu iki örgütün elinden aldıklarını belirtiyor.

Eş-Şebab ve Hizb-ul İslam'ın birleşeceğine dair haberler örgütlerin liderleri tarafından henüz doğrulanmadı.

BBC Somali Servisi uzmanı Muhammed Muhammed, Hizb-ul İslam'ın bazı komutanlarının, El-Kaide gibi cihat yanlısı uluslararası gruplarla ilişkisi olan Eş-Şebab'la birleşmekten rahatsızlık duyduklarını söylüyor.

Ülkedeki İslamcı grupların geçmişteki çatışması nedeniyle yüz binlerce kişi ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

BBC

HABERE YORUM KAT