1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Siyonist İsrail'den "Mescid-i Aksa" Engeli
Siyonist İsrail'den "Mescid-i Aksa" Engeli

Siyonist İsrail'den "Mescid-i Aksa" Engeli

İşgal yönetimi, cuma namazını Aksa'da kılmak isteyen 45 yaş altı erkeklerin Kudüs'e girişini engelledi.

17 Haziran 2016 Cuma 12:28A+A-

Tel Aviv'de 8 Haziran'da gerçekleşen eylemin ardından işgal yönetimi tarafından alınan kararlar uyarınca, özel izne sahip olanlar da dahil cuma namazını Mescid-i Aksa'da kılmak isteyen 45 yaşın altındaki Filistinli erkekler, bugün Kudüs'e giremedi.

Ramallah ile Kudüs arasındaki Kalendiya kontrol noktasında İsrail askerleri tarafından engellenen Selman Cevher (42) AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bir buçuk saattir kontrol noktasındaydım. Birçok defa geçmeye çalıştım ama nafile. Beni, Mescid-i Aksa'da namaz kılmaktan alıkoyuyorlar. Kontrol noktalarında denetimlerini sıkılaştırıyorlar. Geçenleri didik didik arıyorlar ve sadece yaşlılara izin veriyorlar." dedi.

Filistinli kadınlar ise sıkı bir şekilde arandıktan sonra yaş sınırlaması olmadan Kudüs'e girebilirken, 45 yaş üstü Gazzelilerin de Kudüs'e girişine bugün için izin verildi.

Filistin Sivil İşler Bakanlığı Basın Direktörü Muhammed el-Mukademe, "İsrail yönetimi Gazze'deki yaşlıların Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak için Kudüs'e gitmesine izin verdi. Bugün 60 yaşlarındaki 200 kişi cuma namazı kılmak için Gazze'den Kudüs'e gitti." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT