1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Sivas Davası Yeniden Görülsün, Mağdurlar Tahliye Edilsin, Adem Özköse’ye İnsan Hakları Ödülü Verilsin!
Sivas Davası Yeniden Görülsün, Mağdurlar Tahliye Edilsin, Adem Özköse’ye İnsan Hakları Ödülü Verilsin!

Sivas Davası Yeniden Görülsün, Mağdurlar Tahliye Edilsin, Adem Özköse’ye İnsan Hakları Ödülü Verilsin!

Mazlumder, bir açıklama yaparak, Ahmet Turan Kılıç’ın mağduriyetini gümdemleştirdiği için soruşturmaya maruz kalan Adem Özköse’ye reva görülen bu muamelenin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

01 Haziran 2020 Pazartesi 17:38A+A-

Sivas Davası’nın yol açtığı mağduriyetleri gündemleştirdiği için hakkında soruşturma açılan Adem Özköse ile ilgili bir basın açıklaması yapan Mazlumder, Sivas davası mağdurlarının tahliye edilmesi, davanın yeniden görülmesi ve Adem Özköse’ye insan hakları ödülü verilmesi çağrısında bulundu.

Mazlumder İstanbul Şubesi tarafından yapılan basın açıklaması şöyle:

Özgürlüklerin Yargısal Süreçlerde Yok Sayılması Kabul Edilemez!

Kamuoyunda Ahmet Dede olarak bilinen 87 yaşındaki Sivas davası hükümlülerinden Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezası; Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun raporuna istinaden, Anayasanın 104/6 maddesi uyarınca Cumhurbaşkanı tarafından kaldırılmıştı. Bu olayı haberleştiren Bizim Sivas Gazetesinin muhabiri Hakan Bakar ve aynı haberde sosyal medya paylaşımına atıf yapılan gazeteci yazar Adem Özköse hakkında Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “suçu ve suçluyu övme suçu” nedeniyle soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturmaya konu edilen söz konusu haber içeriği ve atıf yapılan sosyal medya paylaşımları, işleyen hukuki süreci izah eden ve anayasal güvence ile teminat altına alınmış olan “basın özgürlüğü” hakkının kullanıldığı bir örnektir. Bu hakkını kullanan ve görevini yerine getiren gazeteciler hakkında soruşturma başlatılması, özgürlüklerin yargı tehdidi ile bastırılmaya çalışılması anlamına gelir ve kabul edilemez.

Öte yandan MAZLUMDER’in yıllardır dile getirdiği üzere Sivas Davası, yargılama hukuku temel ilkelerinin açıkça ihlal edildiği ve yargılananların hukuksuz bir şekilde mahkûm edildiği bir davadır. Sivas davası mağdurlarının yeniden yargılanmaları gerektiği ve adil bir şekilde yeniden yargılanmaları halinde istisnasız bütün mağdurların kesin olarak beraat edeceği ortadayken; yaşı sebebiyle artık cezaevinde kalamayacak hale gelmiş ve bu durumu Adli Tıp Kurumu raporuyla da sabit olan bir kişinin serbest bırakılmasını haberleştirenler hakkında ivedilikle soruşturma başlatılması, toplum vicdanını yaralayıcı ve manidardır.

MAZLUMDER İstanbul Şubesi olarak;

-Anayasa ile teminat altına alınan ifade ve basın özgürlüğünün yargısal süreçlerde yok sayılmasının kabul edilemez olduğunu bildirir

-Söz konusu soruşturma süreçlerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum