1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Sisi Cuntası Devrimin Yıldönümünde Kan Döktü: 3 Ölü
Sisi Cuntası Devrimin Yıldönümünde Kan Döktü: 3 Ölü

Sisi Cuntası Devrimin Yıldönümünde Kan Döktü: 3 Ölü

Mısır’da 25 Ocak Devrimi’nin 5. yıldönümünde birçok bölgede protesto vardı. Güvenlik güçleri, "silah bulundurmak" suçlamasıyla iki darbe karşıtını vurarak öldürürken, bir protestocu da polis müdahalesinde hayatını kaybetti.

25 Ocak 2016 Pazartesi 18:00A+A-

Mısır'ın Kahire, Giza ve İskenderiye başta olmak üzere birçok bölgesinde darbe karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Eylemciler, Sisi’nin görevden uzaklaştırılması, tutukluların serbest bırakılması ve barışçıl eylemcilerin ölümünden sorumluların cezalandırılması taleplerini yineledi.

Mısır güvenlik güçleri, Kahire'nin Giza ilçesindeki 6 Ekim bölgesinde iki darbe karşıtını "silahla karşılık verdikleri" gerekçesiyle vurarak öldürdü. Beni Suveyf bölgesinde ise güvenlik güçlerinin eylemlere gaz bombalarıyla müdahalesi sırasında bir kişi hayatını kaybetti.

Mısır İçişleri Bakanlığı, Hüsnü Mübarek’in 30 yıllık iktidarına son veren 25 Ocak Devrimi’nin sembolü Tahrir Meydanı'na tüm ulaşım yollarını kapattı. Darbe karşıtlarının meydana ulaşmasını engellemek için metro seferlerinin de yapılmadığı bölge, askeri darbeyle yönetime el koyan Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi taraftarlarının düzenledikleri kutlamalara açık tutuldu.

Ülkede 400 bin ordu mensubu ve polis düzeni sağlamak için mesai yaptı.

Yıldönümü öncesi güvenlik güçleri muhaliflerin safından birçok kişiyi tutuklamıştı. 

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT