1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Sisi cuntası 79 mahkumu ölüme terk etti
Sisi cuntası 79 mahkumu ölüme terk etti

Sisi cuntası 79 mahkumu ölüme terk etti

Mısır İnsan Hakları Örgütü, ülkedeki hapishane ve gözaltı merkezlerinde 79 kişinin bilerek ölüme terk edildiğini açıkladı. Raporda, işkence görenlerin verdiği bilgiye göre mahkumlar ihtiyaç halinde tedavi edilmiyor ve kasıtlı olarak öldürülüyor.

09 Ocak 2021 Cumartesi 10:01A+A-

Mısır İnsan Hakları Örgütü, 2020 yılı boyunca Mısır’daki hapishaneler ve gözaltı merkezlerinde 79 kişinin ölümüne neden olan ihlalleri, “Doğrudan Emirle Cinayet” başlıklı yıllık raporunda belgeledi. Rapor, alanında yapılan çalışmalar içinde mahkumlara karşı işlenen suçların boyutlarını, istatistikleri ve fotoğraflarıyla eksiksiz belgelemesi yönüyle bir ilk olarak gösteriliyor. Mısır güvenlik güçlerinin yasadışı uygulamaları kasıtlı olarak tutukluların tıbbi açıdan ihmal etmesiyle cinayet işlendiği vurgulanan raporda, işkence mağdurlarının beyanları da bulunuyor.

SİYASİLER, ALİMLER VE GAZETECİLER VAR

Bilerek ölüme terk edilen 79 tutuklu arasında Müslüman Kardeşler’in liderlerinden Essam el Erian, gazeteci Muhammed Münir, alim Emin el-Mehdi ve Dr. Amr Abu Halil yer alıyor. Mahkumların korunmasına ilişkin yasaların bir an evvel uygulamaya geçmesi gerektiğine dikkat çeken insan hakları örgütü, bu konuda uluslararası anlaşmaların etkinleştirilmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda, savcılık yetkililerinin hapishanelere göstermelik değil gerçek ziyaretler yapmasının elzem olduğuna dikkat çekildi.

ADİL YARGILANMA YOK

Geçtiğimiz günlerde BM insan hakları uzmanları, aktivistlerin tutukluluk ve yargılamalarının ele alınmasıyla ilgili endişelerini dile getirmiş ve şu ifadeleri kullanmışlardı: “Sanıklar mahkemeye sevk edilirken, kişisel veya tıbbi durumları bireysel olarak değerlendirilmeden büyük gruplar halinde yargılandılar. Gördüğümüz şey, yetkililerin yeterli yasal dayanak olmaksızın veya önceden var olan tıbbi koşullarla tutuklu bulunan mahpusların serbest bırakılmasını kolaylaştırmak için çabaları arttırması gereken bir zamanda, adil yargılanma hakkının reddedilmesidir.”

Kaynak: Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT