1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Şii Milisler Irak'ta Kasten Yağma, Yıkım ve İmha Yapıyor
Şii Milisler Irak'ta Kasten Yağma, Yıkım ve İmha Yapıyor

Şii Milisler Irak'ta Kasten Yağma, Yıkım ve İmha Yapıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Irak'ta ordu ve Şii milislerin sivil halka yönelik saldırılarını belgeleyen yeni rapor ve görüntüler yayınladı.

18 Mart 2015 Çarşamba 14:48A+A-

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Çarşamba günü yayınladığı raporda, IŞİD’e karşı Irak güçlerinin ve ona destek veren Şii milislerin Selahaddin eyaletinde yer alan Amirli beldesinde sivillerin evlerini kasten bombaladıklarını ve binlerce kişiyi evlerini terk etmeye zorladığını duyurdu.

Raporda, milislere ve ordunun yanı sıra IŞİD’e karşı uluslararası koalisyonda yer alan ülkelere ‘mezhepçiliğin engellenmesi’çağrısında bulunuldu.

Örgüt, Eylül 2014’te ordu ve Şii milislerin, koalisyonun havadan desteğiyle IŞİD’i Amirli beldesinden çıkartılması sırasında bölgede yaşayan Sünni aşiretlere karşı söz konusu saldırıları düzenlediğini ifade etti.

Örgütün 31 sayfa ve ‘Amirli’nin Kurtarılmasından Sonra Iraklı Milisler ve Yıkım’ başlığı ile yayınladığı rapor, bölgeden görgü tanıklarının ifadelerinin yanı sıra açık kanıt ve uydu fotoğraflarına dayanarak, milislerin savaş sırasında evden çıkan binlerce kişinin evlerini yıkma, mülklerini yağmalama operasyonları gerçekleştirdiğini, en az iki köyü tamamen yerle bir ettiğini ve savaş kanunlarına aykırı operasyon gerçekleştirdiğini, operasyonlar sırasında en az 11 erkeği kaçırdığını gösteriyor.

Örgütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika Müdür Yardımcısı Joe Stork, “Irak, savaş kanunlarını ihlal ederek ve sivillere saldırı düzenleyerek kazanamaz” dedi.

Örgüt, Irak Başbakanı Haydar İbadi’ye gönderdiği mektupta, ordu ve güvenlik birliklerinin askeri operasyonların sırasında yaptığı bazı ihlaller konusunda ‘endişeli’ olduğunu ifade etti.

Örgüt, söz konusu ihlallerin uluslararası kanunlara aykırı olduğunun altını çizdi.

Örgütün dikkat çektiği saldırılar ise, Amirli beldesinin ve etrafındaki bölgenin sakinlerinin özel mülklerini tahrip etmek, ev yıkma ve yakma operasyonları, bazı köyleri tamamen yerle bir etmek, savaşma yaşında erkekleri kaçırmak, ev ve iş yerlerinin eşyalarını yağmalamak olarak belirtildi.

Raporda, söz konusu saldırıların El Haşd El Şabi’nin (Gönüllü Ulusal Savaşçılar) içinde yer alan Bedir Tugayı, Ehli Hak Milisleri, Hizbulllah Milisleri ve Hurasani Milisleri’nin tarafından gerçekleştiği ifade edildi.

Raporda, bölgenin uydu fotoğraflarına dayanarak Amirli etrafında 500 kilometrelik alanda 35 köyden 30’nun yıkıldığı belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü

 

HABERE YORUM KAT