1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AZERBAYCAN

  4. Sen misin 10 Kasım’ı ‘Zafer Günü’ ilan eden!
Sen misin 10 Kasım’ı ‘Zafer Günü’ ilan eden!

Sen misin 10 Kasım’ı ‘Zafer Günü’ ilan eden!

Azerbaycan, 10 Kasım’a ilişkin daha önce aldığı “Zafer Günü” kararından Kemalist tazyikler sonucunda caydı.

03 Aralık 2020 Perşembe 22:09A+A-

İşgalci Ermenistan’ı 44 günde dize getirerek büyük bir başarıya imza atan Azerbaycan, Kemalist tazyiklere boyun eğerek dün 10 Kasım için aldığı “Zafer Günü” kararından çark etti. Böylece Kemalizm belasından kurtulmadıkça tüm zaferlerin eksik kalmaya mahkum olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Zafer Günü" olarak belirlenen 10 Kasım tarihini, Atatürk'ün vefat gününe denk geldiği için, Şuşa'nın işgalden kurtarıldığı gün olan 8 Kasım tarihiyle değiştirdi. Dün yapılan açıklamada 10 Kasım "Zafer Günü" olarak ilan edilmişti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan'ın yenilgisini kabul eden bildiriye imza attığı ve Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından "Zafer Günü" ilan edilen 10 Kasım tarihinin, aynı zamanda Atatürk'ü anma günü olduğu hatırlatıldı.

Her bir Azerbaycanlı için değerli bir şehir olan, Karabağ'ın incisi Şuşa'nın kurtuluşunun savaşın kaderinde belirleyici bir rol oynadığı, Ermenistan'ın yenilgiye uğramasına ve askeri operasyonların durmasına yol açtığı hatırlatılan açıklamada, Zafer Günü'nün, Şuşa'nın kurtuluş günü olan 8 Kasım'a çekildiği bildirildi.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum