1. HABERLER

  2. HABER

  3. Şemdinli'de PKK Operasyonu
Şemdinli'de PKK Operasyonu

Şemdinli'de PKK Operasyonu

Şemdinli ilçesi girişinde 5 gün önce yol kesip hendek açan PKK militanlarına yönelik operasyon sürüyor.

19 Ağustos 2015 Çarşamba 15:19A+A-
İlçe girişindeki Altınsu köyü bölgesinde 5 gün önce akşam saatlerinde yol kesen bir grup PKK mensubunun yol kapatması nedeniyle Şemdinli halkı tedirginlik yaşıyor.
 
Yol kapatıp durdurdukları araçlardaki vatandaşlara PKK örgütünün propagandasını yapan militanların gasbettikleri bir iş makinesiyle yola hendek kazıp telefon ve internet kablolarını koparması nedeniyle ilçede 5 günden bu yana iletişim sağlanamıyor.
 
Saldırının ardından yolun açılması için güvenlik güçlerince başlatılan operasyonun devam ettiği ilçede, ellerinde roketatar, uzun namlulu silah, makineli tüfek ve mühimmat bulunan PKK'lılar, mevzilendikleri bölgelerden asker ve polise ateş açıyor.
 
Bölgede operasyonlarını titizlikle yürüten güvenlik güçleri, ilk günden bu yana vatandaşların can güvenliği için "sokağa çıkmayın" anonsu yapıyor.
 
Operasyon bölgesinde ve ilçe merkezinde evleri bulunan, yaşanan çatışmalar nedeniyle büyük korku ve panik yaşayan birçok ailenin, çevre köylerdeki akrabalarının yanına gittiği, bu durumu fırsat bilen PKK'lıların da terk edilen evlerde mevzilenip güvenlik güçlerine ateş açtığı öğrenildi.
 
İlçede 5 günden bu yana yaşanan çatışmalarda 6 militanın öldürüldüğü bilgisine ulaşıldı.
 
İmam Fırat'ın tedavisi sürüyor
 
Bu arada, PKK örgütü mensuplarının açtığı ateş sonucu yaralanan ve helikopterle kaldırıldığı Van'da tedavi altına alınan Karşıyaka Camisi imamı Bedrettin Fırat'ın hayati tehlikeyi atlattığı, şuurunun açık olduğu ve tedavisinin yoğun bakım ünitesinde devam ettiği belirtildi.
 
Şemdinli'de 14 Ağustos akşamı yol kesen PKK'lılar, otomobiliyle Altınsu köyüne giden Karşıyaka Camisi imamı Bedrettin Fırat'ı yaralamıştı. Sayıları 50 dolayında olan ve Altınsu köyü ile çevresindeki ormanlık alanlarda ve inşaatlarda mevzilenen militanların açtığı ateş sonucu, 15 Ağustos'ta bölgeye müdahale için giden Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı bünyesinde görevli komiser Ahmet Çamur ölmüş, devam eden operasyonlarda dün de 2 asker yaralanmıştı. 
 
AA

HABERE YORUM KAT