1. HABERLER

  2. HABER

  3. EĞİTİM

  4. Seçmeli Derslere 2 Yeni Dil Eklendi
Seçmeli Derslere 2 Yeni Dil Eklendi

Seçmeli Derslere 2 Yeni Dil Eklendi

Gelecek yıl okullarda Arnavutça ve Boşnakça seçmeli ders olarak okutulacak.

24 Ekim 2016 Pazartesi 13:46A+A-

Müfredata alınacak Arnavutça ve Boşnakça derslerinin programı ve materyalleri Trakya Üniversitesi tarafından (TÜ) hazırlanacak. Dil eğitimi öğrencilere temel seviyede verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu, TÜ Rektörlük toplantı salonundaki protokol imza töreninde, gelecek yıl 5. sınıftan itibaren Arnavutça ve Boşnakçanın seçmeli ders olarak müfredata alınacağını bildirdi. Gençoğlu, Arnavutça ve Boşnakça derslerinin müfredat ve ders materyallerinin Trakya Üniversitesince hazırlanacağını ifade ederek, "Biz Boşnakça ve Arnavutça'ya bir yabancı dil olarak bakmıyoruz. Ortak medeniyet bağımızı kuran dillerden. Bosna Hersek'te 6 bin Boşnak öğrenci Türkçe öğreniyor, biz de diyoruz ki 'Bizim çocuklarımız da onlara Dobri Dosli diyebilsin, temel seviyede onlara hitap edebilsin' Bu da bizim açımızdan bir kültürel buluşma olarak değerlendirilecek diye ümit ediyorum." diye konuştu.

TÜ Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, üniversite olarak misyonlarının ve açılımlarının Balkanlar olduğunu ifade ederek, adı geçen dillerin ders programlarının üniversitelerince hazırlanacak olmasının gurur verici olduğunu dile getirdi. Daha sonra protokol, Gençoğlu ve Tabakoğlu tarafından imza altına alındı.

 

HABERE YORUM KAT