1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Seçilmiş Başkandan Diktatör Çıkmaz"
"Seçilmiş Başkandan Diktatör Çıkmaz"

"Seçilmiş Başkandan Diktatör Çıkmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seçimle iş başına gelmiş ve her icraatının hesabını millete verecek bir başkandan tek adam da çıkmaz, diktatör de çıkmaz, bunu böyle bilin" dedi.

25 Mart 2015 Çarşamba 14:41A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü tarafından ATO Congresium'da düzenlenen "Pazarcı Esnaf Buluşması"nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin geçen 12 yılda çok büyük, muazzam bir değişim yaşadığını, demokrasiden ekonomiye her alanda sınıf atladığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başlattıkları ve başarıyla bugünlere gelen değişim sürecini, yeni bir aşamaya geçirmeleri gerektiğini dile getirerek, "Biz buna yeni Türkiye diyoruz. Yeni Türkiye için yeni bir anayasaya ve onunla birlikte başkanlık sistemine geçme ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Başkanlık sistemine geçtiğimizde bilesiniz ki şu parlamentoda yaşanılanların büyük bir kısmı artık yaşanmayacaktır, çok başlılık, tüm engellemeler ortadan kalkacaktır. Çok hızla koşan, sıçrayan bir Türkiye olacaktır" diye konuştu.

Çok partili hayata geçildikten iktidara geldikleri döneme kadar, Türkiye'de 16 ayda bir hükümet değiştiğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

 "16 ayda bir hükümetin değiştiği bir ülkede, istikrar bulamasınız. İstikrarın olmadığı bir ülkede de güven bulamazsınız. Onun için ne oldu? Maalesef 3 bin 400 dolarda kaldık. Biz görevi aldık, hamdolsun 11 bin dolara kadar tırmandık. Şimdi kişi başına milli gelir 11 bin dolar. 230 milyar dolardan aldık, 820 milyar dolara çıkardık. Ama yeter mi? Yetmez. Hedefimiz kişi başına milli geliri nereye çıkarmak, 25 bin dolara çıkarmak. Ne zaman, 2023'te oraya ulaşmamız lazım, bunu başarmamız lazım. Bunun için de önümüzün kesilmemesi, hızla yürümemiz lazım. Çünkü bizim artık durup, duraksamaya asla tahammülümüz yok, böyle bir lüksümüz de yok. Onun için on yılda bir, yirmi yılda bir arıza veriyor. Artık bu arızalardan bıktık. Artık arızası minimize olmuş bir sisteme ihtiyaç var. Tekleye tekleye bu günlere geldik ama artık bu sistemle yolumuza daha fazla devam edemeyiz. Hızlı karar almaya ve hızlı uygulamaya imkan verecek yeni bir tesis, sistem ortaya koymalıyız. Bu bakımdan günümüzde en yaygın uygulanan başkanlık sistemini Türkiye'ye taşımamız lazım."

"Diktatör çıkmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "G-20'nin içerisindeki ülkelerin en ileri olanlarının 10 tanesi başkanlık sistemiyle yönetiliyor. Bunlar bu işi bilmiyor mu? Bunlar başkanlık sistemiyle yönetiliyor da bize ne oluyor? Biz niye bu konuda 'Hayır' diyoruz? Bu adımı atmamız lazım" dedi.

"Başkanlık sistemi" denilince, birilerinin bundan rahatsız olduğunu kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hemen başlıyorlar 'tek adamlık, diktatörlük' demeye. Ya Amerika'da, Meksika'da, Arjantin'de, Brezilya'da, Fransa'da diktatörlük mü var? Onlar diktatör olmuyor da Türkiye'de ne için diktatörlük olsun? Ben inanıyorum ki millet bu konudaki kararını acil, ideal bir şekilde, bu seçimlerde vereceği milletvekilleriyle ortaya koyacaktır. Bu iş için 400 milletvekiline ihtiyaç var. Ve 400 milletvekiliyle parlamento bu değişikliği yapacak güce ulaşacaktır. Bu millet, milli şeflik özlemini çekenlerin kursağında bırakmış bir millettir. Seçimle iş başına gelmiş ve her icraatının hesabını millete verecek bir başkandan tek adam da çıkmaz, diktatör de çıkmaz, bunu böyle biliniz. Biz buradaki asıl derdi biliyoruz, asıl dert milletin karşısına çıkıp, önce ondan destek alabilmek, sonra da dönüp millete hesap vermek. İşte onların işine gelmeyen bu."

HABERE YORUM KAT