1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Savcılık Soruşturması Dışında İdari İşlem Başlattık"
"Savcılık Soruşturması Dışında İdari İşlem Başlattık"

"Savcılık Soruşturması Dışında İdari İşlem Başlattık"

Milli Eğitim Bakanı Avcı, KPSS'de usulsüzlük soruşturmasının yanı sıra bakanlığın başlattığı idari işlemlerin de sürdüğünü belirtti.

02 Nisan 2015 Perşembe 12:12A+A-

Eğitim alanında gündeme dair değerlendirmerde bulunan Avcı, KPSS'de usulsüzlük soruşturmasına ilişkin, "Bizim çalışanlarımız içerisinden de bu faaliyetler içerisinde yer aldığı şüphesi ile gözaltına alınan 14 çalışanımızın olduğunu emniyet tespit etmiş, savcılık tespit etmiş. Onlarla ilgili savcılığın yürüttüğü çalışmanın dışında bizim de Bakanlık olarak başlattığımız idari işlemler sürüyor" dedi.

Avcı, "(KPSS'de usulsüzlük soruşturması) Bir tezgahın sonunda hedef kurumlardan bir tanesinin de Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu da biliyoruz. Savcılık soruşturması ve mahkeme sürecinden sonra Milli Eğitim Bakanlığı içerisinde bu tür yerleştirmelerin olduğu netleştirildikten sonra gereken işlemi hiç gecikmeden yaparız. Hepsini temizlemek gerekir o zaman. Yani kamudan uzaklaştırılması ve haklarında işlem yapılması gerekir" şeklinde konuştu.

"Taşeron örgütler olduğunu biliyoruz"

Avcı, İstanbul Adliyesindeki saldırıya yönelik soruya, "Bu saldırıları gerçekleştiren örgüt ve örgütlerin, bütününe baktığınız zaman bunların büyük ölçüde taşeron örgütler olduğunu ve bu tür yönlendirmelere ve kiralık operasyonlara yatkın olduklarını biliyoruz. O nedenle bunların zamanlamasının da hedef seçimlerinin de bile isteye yapılmış tercihler olduğunu söylemek mümkün" yanıtını verdi.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın fotoğraflarının yayımlanmasının örgüt lehine olduğuna işaret eden Avcı, şöyle konuştu:

"Terör örgütünün uyandırmak istediği yıldırma, 'Ne oluyoruz, nereye gidiyoruz' duygularını asıl pekiştirecek olan bu yayınlardır. Dolayısıyla dünyanın hiçbir yerinde bu tür terör olaylarında teröristle mağdur arasındaki ilişkiyi gösteren görüntüler yayınlanmaz.

Teröristi, terör gurubu veya örgütünün hedeflerine ve söylemlerine destek gibi algılanabilecek veya onun yaygınlaşmasına yol açabilecek yayınlar yapıyorsanız, o zaman gerçekten bir meslek örgütü gibi muamele görmemeyi de kabul ediyorsunuz demektir. Onun için o akreditasyonu kim uyguladıysa bence iyi yapmış. Böyle bir olayda bile böyle bir tutum içerisine giriyorsanız o zaman normal medya organlarına tanınan haklar ve imtiyazlar konusunda bunları hak ediyorsunuz demektir."

"Eylemci değil terörist"

Bu tür saldırılara karışan insanlara "terörist" ismi verildiğini ifade eden Avcı, "Bu tür eylemlere bulaşan insanlara dünyanın her yerinde 'terörist' denir. Ama bizim basın yayın organları 'eylemci' diyor. Hayır, eylemci filan değil. Eylemci ne demek? Eylem, sokakta ya da uygun yerlerde, basın açıklaması olur protesto gösterisi olur, yasal ölçüler içerisinde yapılır. Bu öyle değil ki. Bu düpedüz terör eylemi" dedi.

HABERE YORUM KAT