1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Sağanağın vurduğu İdlib’de çaresizlik diz boyu
Sağanağın vurduğu İdlib’de çaresizlik diz boyu

Sağanağın vurduğu İdlib’de çaresizlik diz boyu

İdlib'i yoğun yağış vurdu, yüzlerce çadır kullanılmaz hale geldi. Yerinden edilmiş siviller yine sular içinde çaresizce bekliyor.

19 Aralık 2020 Cumartesi 19:39A+A-

İdlib'in kuzeybatısındaki Keferarouk Kampı sorumlusu Amin Mercan, yaptığı açıklamada "Çadırlarımız sular altında kaldı. Yakacak, gıda ve çocuk elbisesi yardımlarını bekliyoruz" dedi.

Mercan, bölgede oluşan su birikintisi sonucu kampa su dağıtımı tankerinin giremediğini söyledi.

Geceyi zor ve çileli geçirdiklerini ifade eden Mercan, "Yağmur sabaha kadar devam etseydi çadırda kalamazdık. Sağanak yağışlardan mağdur olan aileler diğer çadırlara dağıtıldı" diye konuştu.

Çadırını su basan Haşfe Bekkur, "Üşüyoruz, çok soğuk. Hiçbir şeyimiz yok. Yağmur yağdığında çaresiz bir şekilde bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Zorlu kış aylarında türlü çile çektiğini ifade eden Bekkur, "Çadırları su bastı. Yakacak odun yok. Dışarıdan topladığımız plastikler ile ısınmaya çalışıyoruz" dedi.

Tek hayalinin biraz yakacak sahibi olup ısınmak olduğunu belirten Bekkur "Her şeyi Allah’a havale ediyorum. Bir yıldır bu kampta yaşıyoruz. Yardımlar önceden geliyordu. Şimdi yok denecek kadar az" diye konuştu.

İdlib'de göç verileri ile ilgili çalışmalar yürüten Suriye Müdahale Koordinatörlüğü Müdürü Muhammed Hallaj da son 48 saat içindeki yağmurdan 174 çadırın kullanılmaz hale geldiğini, 318 çadırın kısmen zarar gördüğünü kaydetti.

 

Kaynak: Karar

HABERE YORUM KAT