1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Rusya ve İran'ın Esed'i Koruma İşbirliği
Rusya ve İran'ın Esed'i Koruma İşbirliği

Rusya ve İran'ın Esed'i Koruma İşbirliği

Amerikan Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Beşar Esed'in ülkenin kıyı kesimindeki kontrolünü pekiştirmesini isteyen Rusya ile İran'ın işbirliğini hızlandırdıklarını yazdı.

23 Eylül 2015 Çarşamba 15:10A+A-

Gazete bu durumun, "Washington'un diplomatik hedefleri açısından yeni sorunları da beraberinde getirdiği" yorumunda bulundu.

Wall Street Journal'ın ilk sayfasındaki haberin başlığı "Suriye'nin müttefikleri işbirliği yapıyor."

Haberde Rus ve İranlı diplomatlar, generaller ve stratejistlerin geçen ay Moskova'da üst düzey görüşmeler yaptıkları belirtiliyor.

Görüşmelere katılan yetkililerden bazıları WSJ'ye, Esed'in nasıl savunulacağının ve Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığının tartışıldığını açıklamış.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri dün Rus insansız keşif uçaklarının Suriye'de uçmaya başladıklarını, Moskova'nın Suriye'ye 20 jet daha gönderdiğini söylemişlerdi.

150913093705_latakia_russian_plane_624x351_afp_nocredit.jpg

WSJ'nin haberinden bazı satırlar şöyle:

"Rusya ile İran'ın son aylardaki faaliyetlerinin önemli bir bölümü, Suriye'nin kıyı bölgesi Lazkiye'ye odaklandı. Lazkiye, Esed ailesinin ve mensubu oldukları Alevi cemaatinin merkez üssü. Muhalifler son dönemde kuzeye ilerleyerek Lazkiye'yi kontrol altına aldılar."

141209031810_soleimani_624x351_na_nocredit.jpg

"ABD'den ve bazı Orta Doğu ülkelerinden yetkililer, İran'ın yurt dışındaki elit askeri birimi olan Kudüs Gücü'nün komutanı Korgeneral Kasım Süleymani'nin Temmuz ayında gizlice Moskova'ya gittiğini söylüyor. Süleymani, Tahran'ın Esed rejimine verdiği askeri desteği yöneten kişi. Esed rejimine istihbarat desteği de veren Süleymani, Devrim Muhafızları'nın en güçlü liderlerinden."

"İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de geçen ay Moskova'yı ziyaret etti ve tüm bu konuları Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile görüştü."

"Amerikalı yetkililer bu işbirliğinin kapsamını ya da niyetini henüz tam anlamıyla bilemediklerini söylüyor. Üst düzey bir yetkili '(Rusya'nın Suriye'deki askeri yığınağının) İran ile koordine edildiğini düşünüyoruz." diye konuşuyor.

'Devrim Muhafızları ve Hizbullah güçleri de Lazkiye'de'

WSJ'ye göre Amerikalı yetkililer; Devrim Muhafızları'nın askeri danışmanlarının, Hizbullah güçleriyle birlikte Lazkiye civarında konuşlandığı kanısında.

Amerikan gazetesinin dikkat çektiği nokta ise Rusya ile İran arasındaki artan işbirliğinin Obama yönetiminin diplomatik hedeflerine ulaşmasını zorlaştırması.

150916134242_assad_624x351_ap_nocredit.jpg

Gazeteye göre Moskova ile Tahran'ın Suriye'ye desteği artırması, daha önce Esed'in geçiş dönemi öncesinde istifa etmesini isteyen ABD'yi de bu talebini yumuşatmaya itti.

WSJ'ye konuşan emekli Lübnanlı general ve askeri stratejist Elias Ferhat ise "Ruslar, İranlılar ve Hizbullah; Lazkiye'deki havaalanı yakınlarında ortak bir komuta merkezi kuruyor bile olabilir." diyor.

BBC

HABERE YORUM KAT