1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Rusya Suriye Barış Görüşmelerini Bloke Ediyor"
"Rusya Suriye Barış Görüşmelerini Bloke Ediyor"

"Rusya Suriye Barış Görüşmelerini Bloke Ediyor"

Suriye görüşmelerine katılan muhaliflerin oluşturduğu MYK'nın sözcüsü Muslat, Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesini eleştirdi ve Rusya'nın Suriye barış görüşmelerini bloke ettiğini söyledi.

03 Şubat 2016 Çarşamba 10:42A+A-

Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılan muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcüsü Salim el-MuslatTürkiye'yi kardeş ülke olarak gördüklerini belirterek, Rusya'nın Türkiye hava sahasını ihlal etmesini eleştirdi ve Rusya'yı Suriye barış görüşmelerini bloke etmekle suçladı.

Suriye görüşmelerinin yapıldığı BM Cenevre Ofisi önünde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan el-Muslat, Rus Hava Kuvvetlerine ait bir SU-34 uçağının geçen cuma günü Türkiye hava sahasını ihlal etmesi hakkında, "Rusya uluslararası hukuku ihlal ediyor. Rusya'nın acilen bu ihlalleri durdurması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

El-Muslat, "Suriye halkının güvenliğini önem verdiğimiz gibi, kardeş Türkiye halkının güvenliğini de önem veriyoruz. Türkiye'nin kendini savunması için her şeyi yapma hakkı var. Daha önce Rus jetini düşürerek de doğru ve haklı bir karar verdiler" diye konuştu.

"Putin DAEŞ ile mücadele eden gruplara bomba yağdırıyor"

El-Muslat, İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i IŞİD ile mücadele eden gruplara bomba yağdırdığını ve ülkedeki sivil savaşın sona ermesi için gösterilen çabaları baltaladığını eleştirmesine ilişkin de "Rusya, insanlarımızı öldürüyor, Suriye görüşmelerini bloke ediyor" dedi.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında De Mistura ile dün planlanan görüşmeyi iptal eden MYK heyeti, yaptığı açıklamada, görüşmeler devam ederken Rusya ve rejimin saldırılarını artırdığını açıklayarak, uluslararası topluma, müzakere sürecinin güvenilirliğini garanti altına alma çağrısına bulunmuştu.

Açıklamada, "Rejim ve destekçileri özellikle de Rusya, BM'nin uluslararası hukuku uygulamaya koymaya yönelik çabalarını reddetmektedir. Suriye rejimi ve Rusya'nın tavrı, siyasi süreci daha ilk aşamada ciddi şekilde tehlikeye sokuyor. Uluslararası toplumun, sürecinin güvenilirliğini garanti altına almak için acil, ciddi ve net adımlar atmasına ihtiyacımız var" ifadeleri yer almıştı.

HABERE YORUM KAT