1. HABERLER

  2. HABER

  3. Romanlara Hakaret Eden Çölaşan Hakkında Suç Duyurusu
Romanlara Hakaret Eden Çölaşan Hakkında Suç Duyurusu

Romanlara Hakaret Eden Çölaşan Hakkında Suç Duyurusu

Edirne Roman Derneği, Çölaşan hakkında, bir köşe yazısında, Romanlara yönelik, "ırkçılık, nefret ve ayrımcılık" söylemleri kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

17 Şubat 2015 Salı 12:22A+A-

Edirne Roman Derneği, gazeteci - yazar Emin Çölaşan hakkında, bir köşe yazısında, Romanlara ilişkin olumsuz ifadeler kullandığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Edirne Roman Derneği adına, dernek başkan vekili ve Türkiye Roman Hakları Forumu Başkanı Bahattin Ulusoy, Çölaşan'ın, ''Al sana devletin valisi" köşe yazısıyla ilgili Edirne Adliyesinde, avukatı aracılığıyla yargıya başvurdu.

Ulusoy, suç duyurusunun ardından yaptığı açıklamada, Çölaşan'ın köşe yazısında Romanlara yönelik kullandığı, "Romanları bilirsiniz… Yaşamları şarkı söyleyerek, çalgı çalarak, oynayarak geçen, hayatı hafife alan, dinle imanla pek ilişkisi olmayan, ekmeğini taştan çıkaran insanlardır" sözlerinin, ırkçılık, nefret ve ayrımcılık içerdiği savundu.

Bu sözler dolayısıyla savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, bu tür hareketlerin,  Romanlar'a yönelik açımları baltalamayı amaçladığını belirten Ulusoy, şunları kaydetti:

"Kimse Romanlar'a 'dinsiz, imansız' diyemez. Bu nefret ve ayrımcılık söylemidir. Adalete güveniyoruz. 'Çalarlar, oynarlar, dinle imanla alakları olmaz...'. Böyle bir yafta yakıştırabilir mi. Mahkeme sürecinin başlamasının ardından tazminat davası açacağız. Kazanmamız halinde tazminatı Roman öğrencilerin eğitim bursu için kullanılacak."

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum