1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. Rafsancani, İran-Batı İlişkilerini Yorumladı
Rafsancani, İran-Batı İlişkilerini Yorumladı

Rafsancani, İran-Batı İlişkilerini Yorumladı

Eski İran Cumhurbaşkanı Rafsancani Batı ülkeleriyle varılan nükleer anlaşma öncesi İran'ın kritik bir tercih yapmak zorunda bırakıldığını söyledi.

21 Aralık 2013 Cumartesi 06:33A+A-

Eski İran Cumhurbaşkanı ve İran yönetim mekanizmasındaki önemli isimlerden Haşimi Rafsancani, Batı ile nükleer müzakere masasına oturma sürecine dair kritik değerlendirmelerde bulundu. Reformist Hasan Ruhani'den önceki Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad yönetimini 'dengesiz' olarak nitelendiren Rafsancani 'O dönem İran acil bir biçimde teslim olmaya zorlandı aksi takdirde savaş seçeneği ile karşı karşıyaydı' dedi. Ahmedinejad'ın Batı yaptırımlarını 'işe yaramaz birer oyun olarak nitelendirdiğini' hatırlatan Rafsancani şu ifadeleri kullandı: 'Batı, İran halkının hükümet yardımlarıyla yandaş toplamaya çalışan eski yönetimin boş sloganlarına artık prim vermediğini bilerek bizimle masaya oturdu. Batı İran halkının bakış açısını değiştirdiğini farketti' dedi.

KÖYLÜLER DEĞİŞİMİ DAHA ÇOK İSTİYOR

'İran İslam Cumhuriyeti Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanlığı'nı yürüten Rafsancani, durmadan yaptığı sosyal yardımlarla destek toplamaya çalışan Ahmedinejad iktidarının ülkeye fayda sağlamadığını belirtti: 'Onlar oyların yüzde 50'sini aldıkları köylere, para yardımı yaparak bu şekilde iktidarlarını sürdürebileceklerini zannettiler. (Görev süresi dolan) Ahmedinejad köylü desteğini kaybetmediğini düşündüğü için yerine bir akrabasını aday göstermekten çekinmedi. Oysa köylüler 'değişime' kentilerden bile daha çok ihtiyaç duyduklarını kanıtladılar.'

Rafsancani 2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde rakibi Ahmedinejad karşısında ikinci turda elenmişti.

Kongre'ye İran resti

Beyaz Saray, İran'a yönelik yeni yaptırımlar öngören yasa tasarısının ABD Kongresi'nden geçmesi halinde Başkan Barack Obama'nın vetosuna takılacağı uyarısı yaptı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, Kongre'ye İran'a yönelik yeni yaptırımları çıkarmanın zamanı olmadığını açıkça belirttiklerini söyledi. Bu tasarının yürürlüğe girmemesi gerektiğine işaret eden Carney, İran'ın geçici anlaşmayı ihlal etmesi veya bu süreç sonunda kapsamlı bir anlaşmaya varılamaması halinde zaten Kongre ile birlikte çok hızlı biçimde yeni yaptırımları rahatlıkla geçirebileceklerine inandıklarını belirtti. Carney, 'Dolayısıyla şimdi böyle bir adıma ihtiyaç yok' dedi. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, tasarının geçmesi halinde ise ABD Başkan Barack Obama'nın bunu veto edeceğini söyledi. ABD Kongresi'nde Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerin hazırladığı tasarı, İran enerji sektörüne kısıtlamaların genişletilmesini içeriyor.

Yeni Şafak

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT