1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Rafah Sınır Kapısı Açıldı
Rafah Sınır Kapısı Açıldı

Rafah Sınır Kapısı Açıldı

Mısır’da patlak veren olayların ardından kapatılan Rafah sınır kapısının bugün açılmasıyla bir grup Gazzelinin Rafah kapısından çıkış yaptığı belirtildi.

22 Şubat 2011 Salı 18:00A+A-

Mısır'da halkın Mübarek rejimine karşı başkaldırmasının ardından kapatılan Rafah sınır kapısı geçen Perşembe günü (19 Şubat) Gazze'ye girişler için açılırken, Salı günü de çıkış için açılacağı duyurulmuştu.

Filistinli bir kaynak, Rafah sınır kapısının bugün açılmasıyla Gazze'den hareket eden birkaç otobüsün Rafah'tan çıkış yapmaya başladığını söyledi.

Kapıyı açan Mısırlı yetkililer, günlük 300 kişinin çıkışına izin vereceklerini belirterek, hasta, öğrenci, Mısır'da oturma izni olanlar ve yabancı ülke pasaportu taşıyanlara öncelik verileceğini ifade ettiler.

Gazze'deki kaynaklar, geçen birkaç gün içinde Gazze'den çıkmak için kayıt yaptıranların sayısının üç bini geçtiğini söylediler.

Mısır'daki rejimin düşmesinin ardından beş yıldır ambargo nedeniyle büyük sıkıntılar çeken Gazze halkının rahat bir nefes alması bekleniyor. Okullarını yarıda bırakmak zorunda kalan öğrencilerle, ambargo nedeniyle içerde tedavi olamayan hastaların dışarı çıkma umutları bir kez daha yeşerdi.

FEM

HABERE YORUM KAT