1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “PYD'ye Karşı Türkiye ile Birlikte Hareket Edeceğiz”
“PYD'ye Karşı Türkiye ile Birlikte Hareket Edeceğiz”

“PYD'ye Karşı Türkiye ile Birlikte Hareket Edeceğiz”

Suriyeli direnişçi gruplardan Şam Ordusu (Ceyşu’l Şam) lideri Muhammed Bazarbaşi, PKK'nın Suriye'deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) yönelttiği ortak tehdide karşı Türkiye ile birlikte hareket etmek istediklerini söyledi.

03 Kasım 2015 Salı 13:30A+A-

Halep'in kuzeyindeki Cibbin bölgesi ve Hama'nın kuzeyinde diğer direnişçi gruplarla birlikte rejime karşı savaştıklarını belirten Bazarbaşi, “Bizler rejime, IŞİD'e ve işbirlikçi ülkelere karşı Suriye halkının mücadelesini yürütmek için yola çıktık.”                diye konuştu.

Direnişçilerin mümkün mertebe birlikte hareket etmesi gerektiğine işaret eden Bazarbaşi, yaklaşık bir ay içinde birçok küçük grubu bir araya getirerek yaklaşık 3 bin kişilik bir güce ulaştıklarını söyledi.

“Rusya da İran da İşgalcidir”

Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarına değinen Bazarbaşi, Rusya'nın rejimin yanında Suriye halkına savaş açtığını ifade ederek, “Bu bir işgal hareketidir. Rejime destek veren İran gibi Rusya da işgalcidir.” dedi.

Bazarbaşi, sâdece Esed'in değil, Baas rejiminin bütünüyle gitmesini istediklerini vurgulayarak, “Esed’in veya rejimin eski unsurlarının olduğu hiçbir reçeteyi kabul etmiyoruz.” ifadesini kullandı.

“PYD'ye Karşı Türkiye ile Birlikte Hareket Edeceğiz”

Bazarbaşi, PYD ve IŞİD gibi unsurların Esed’in elini güçlendirdiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin Suriye'de tarihî bir rolü var. Bunu unutmuyoruz. Bu rolü yerine getirmesini bekliyoruz. Bunun için PYD'ye karşı Türkiye ile birlikte hareket edeceğiz. PYD’nin Suriye’yi bölmeye yönelik hareketleriyle eş zamanlı olarak Türkiye’nin güneyinde bir tehlike oluşturması, Türkiye ile birlikte hareket etmemiz gerektiğinin en büyük nedeni.” şeklinde konuştu.

“Güvenli Bölge Suriye Halkının da İstediği Şeydir”

IŞİD'e karşı da Türkiye'nin tutumuna katıldıklarını belirten Bazarbaşi, şunları kaydetti:

“IŞİD konusunda Türkiye’nin oluşturmak istediği güvenli bölgenin Halep’i de rahatlatacağını düşünüyoruz. Bu Suriye halkının da isteğidir. IŞİD’ten temizlenerek kurulacak güvenli bölge aynı zamanda PYD’nin demografik yapıyı değiştirme çabasına da ket vuracaktır. Türkiye’ye bu konularda gereken desteği vereceğiz.”.

AA

HABERE YORUM KAT