1. HABERLER

  2. HABER

  3. Putin'in Baskısı Tataristan Ekonomisini Vurdu!
Putin'in Baskısı Tataristan Ekonomisini Vurdu!

Putin'in Baskısı Tataristan Ekonomisini Vurdu!

Financial Times, Türkiye'nin Suriye sınırında Rusya savaş uçağını düşürmesinin ardından Moskova'nın Ankara'ya uygulamaya başladığı yaptırımların, Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin Türkiye ile ticaretine büyük darbe vurduğunu yazıyor.

02 Şubat 2016 Salı 11:11A+A-

Haber, Tataristan'ın Nizhnekamsk kentinde Türkiye'den ithal ettiği konfeksiyon ürünlerini satan ve yaptırımlar nedeniyle her an işini kaybetme korkusu yaşayan bir sokak satıcısının sözleriyle başlıyor:

“Bu yıl Türkiye'den hiç mal getiremedik. Patronum da kasım ayından bu yana Türkiye'den buraya gelemedi.”.

Tataristan'ın yeni yatırımlarla ekonomik anlamda Rusya'dan bağımsızlığını kısmen koruyabildiği ve Rusya'daki ekonomik durgunluğun geçen yıl burada pek hissedilmediği belirtilirken, Rusya ile Türkiye arasında kasım ayında yaşanan uçak krizinin ardından durumun değiştiği ifade ediliyor.

İki ülke arasındaki gerilimin azalmak yerine, tarafların yeni açıklamalarıyla arttığının belirtildiği haberde, Rusya'da faaliyet gösteren Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan'ın görüşlerine de yer veriliyor.

Karaaslan, Türkiye ile Tataristan arasındaki ticaretin bu yıl yarı yarıya azalacağını tahmin ediyor.

Tataristan Ticaret Odası Başkanı Şamil Ageev de “Belki buradaki yatırımcıları tutmayı beceririz, ama yenilerini çekmemiz imkânsız.” diyor.

“Türkiye’nin Tataristan Ekonomisindeki Rolü Çok Büyük”

Türkiye ile Tataristan arasındaki ticarî ilişkilerin 20 yıllık bir geçmişi olduğu belirtilen haberde, resmî verilere göre geçen 10 yılda Tataristan'daki yabancı yatırımın %12.9'unun Türkiyeli şirketlere ait olduğu bilgisi veriliyor.

Kazan Federal Üniversitesi'nin Rektör Yardımcısı Marat Safiulin ise “Türkiye'nin ekonomimizde oynadığı rol çok daha büyük.” diyor. Safiulin Tataristan'daki istihdamın %15'inin Türkiyeli şirketler tarafından sağlandığını tahmin ettiğini söylüyor.

Tataristan’la Rusya Arasındaki İşbirliği Azaltılabilir

Haber şöyle devam ediyor:

“Tataristanlı yetkililer bu ticarî ilişkileri korumakta kararlı. (...) Kazan'ın (Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti) yaptığı lobi çalışmaları sonucu Moskova 64 Türkiyeli şirketi yaptırımların dışında bıraktı. Ancak bu şirketlerin dışında, karşılıklı ekonomik ilişkilerin kumaşı yırtıldı.”.

Gazeteye konuşan bir Tataristanlı yetkili, Moskova'nın yaptırım baskısının devam etmesi hâlinde Tataristan hükûmetinin Rusya hükûmetiyle işbirliğini azaltabileceğini ve daha agresif bir tavır izleyebileceğini söylüyor.

Financial Times, bu olasılığın Rusya'nın siyasî istikrarı açısından ciddi sonuçları olabileceğine, nüfusunun bir kısmı müslüman olan Tataristan'ın bu anlamda kilit bölgelerden biri olduğuna vurgu yapıyor.

BBC

HABERE YORUM KAT