1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. Popülist Mantıkla Kendine Oynayanlar!
Popülist Mantıkla Kendine Oynayanlar!

Popülist Mantıkla Kendine Oynayanlar!

Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri tutarlı ve bütünlükçü bir bakış açısı ile ele alma yerine hayali senaryolar üzerinde değerlendirme ne yazık ki çok yaygın.

12 Ekim 2018 Cuma 15:20A+A-

Sorun, problem ve çözümleri olması gereken yerde değil de en olmayacak yerde gösterme hastalığı o kadar çok derine nüfuz etmiş durumda ki...

Örneğin pazar ve marketlerdeki fiyat müfettişliği tablosunda yaşananlar bunu çok iyi göstermekte.

Bu durumu fırsat bilen yerel yöneticilerin güya hiç bir şeyden habersiz son derece masumane bir şekilde bir sürü kamera ile çıktıkları denetim şovu yetmiyormuş gibi şimdi de bürokratlar dahil oluyor.

Tarz-ı siyaset olarak popülist yaklaşımları seven Soylu Bakanlığındaki İçişleri Bakanlığı 81 ile talimat gönderiyor.

Marketlere karşı harekete geçin!

Belediye başkanları, zabıtalar yetmiyordu şimdi de valiler, polisler denetime çıkacak anlaşılan!

Bakan Soylu’nun konuyla ilgili talimatının ayrıntılarıyla yer aldığı Milliyet imzalı bir haber:

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU'DAN VALİLERE FLAŞ TALİMAT: HAREKETE GEÇİN

İçişleri Bakanlığı, son günlerde kurda yaşanan dalgalanmadan yararlanarak stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre fahiş fiyat uygulayanlar için valiliklere, “genel emir” çıkarma konusunda talimat verdi. Bu emirlere uymayanlar hakkında  Kabahatler Kanunu'na göre gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanmasını istedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile,  son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi. Genelgede,  son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, bunun da vatandaşların esenliğini ve refahını tehdit edici bir durum oluşturduğu belirtildi.

Valilere genel emir çıkarma talimatı

Söz konusu genelgede, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesinde yer alan, “Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmü hatırlatılarak, valiliklere  “genel emir” çıkarma konusunda talimat verildi.

Ayrıca genelgede,  6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6’ncı maddesinde; bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan kaçınma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığı ifade edilerek,  yetkili idarelerin, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddesi uyarınca denetim ve önlemleri almakla görevli olduğu belirtildi. Bu hükümlere dayanılarak kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla valiliklerden fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili aşağıdaki tedbirlerin alınması  istendi.

Stokçuluk yapılmayacak

İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek.  Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,  yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.

Genel emire uymayanlara adli ve idari işlem uygulanacak

Bu tedbirlere ilişkin, genel emire  uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunuçerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak  ve  idari para cezası uygulanacak.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum