1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Peşmerge ve Koalisyon Güçleri Kerkük'e Saldırıyor
Peşmerge ve Koalisyon Güçleri Kerkük'e Saldırıyor

Peşmerge ve Koalisyon Güçleri Kerkük'e Saldırıyor

Peşmerge güçleri ABD'nin öncülüğündeki koalisyonun hava desteğiyle Kerkük'te IŞİD'e karşı operasyon başlattı.

09 Mart 2015 Pazartesi 13:43A+A-

Irak'ta Peşmerge güçlerinin, koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının desteğiyle Kerkük'ün güneyinde  IŞİD'e yönelik geniş çaplı operasyon başlattığı bildirildi. 

Peşmerge Güney Bölge Komutanı Vasta Resul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koalisyon ülkelerine ait savaş uçaklarının hava desteğiyle operasyonun 04.00'te başlatıldığını söyledi. Peşmergenin, Kerkük'ün 20 kilometre güneyinde üç yönden saldırdığını aktaran Resul, "Mektep Halit, Dakuk ve Harabarut yönünden Havice ve çevresine konuşlanan IŞİD’e düzenlenen operasyon devam ediyor. Güneyden Kerkük-Musul yönünden Sultan Meri köyünü ele geçirdik. Koalisyon güçlerine ait hava saldırılarında en az 40 IŞİD mensubu öldürüldü" dedi. 

Peşmerge Kerkük Bölgesi Komutanı Hiva Abdullah da Kerkük sulama kanalı yakınındaki Nahravan köyü ve çevresine yönelik operasyonların sürdüğünü, IŞİD mensuplarının mevzilerini terk ettiğini kaydetti. 

Peşmerge, bölgede IŞİD’i püskürtmek için günlerdir hazırlık yapıyordu. Çok sayıda Peşmerge ve askeri araç günler öncesinden bölgeye sevk edilmişti. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Irak Cumhurbaşkanı Fuat Masum da Kerkük'e gelerek operasyon hazırlıkları hakkında bilgi almıştı. 

 

HABERE YORUM KAT