1. HABERLER

  2. HABER

  3. Paşalar Geceyi Emniyet'te Geçirdi
Paşalar Geceyi Emniyette Geçirdi

Paşalar Geceyi Emniyet'te Geçirdi

28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınanlar sağlık kontrolünden geçirildi ve bu sabah ifade verme işlemleri başladı.

13 Nisan 2012 Cuma 12:02A+A-

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturması kapsamında gözaltına alınan zanlılardan bazıları sağlık kontrolü için Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'ne getirildi.

Zanlılar burada yapılan kontrolün ardından tekrar Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

GECEYİ TERÖRLE MÜCADELE ŞUBESİNDE GEÇİRDİLER

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen 28 Şubat sürecine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 26 kişi, gece Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde tutuldu.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan zanlılar, sağlık kontrolünün ardından dün öğle saatlerinden itibaren Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

Aralarında eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir ile emekli Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan'ın bulunduğu 26 zanlı, geceyi Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde geçirdi.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, zanlıların avukatları eşliğinde ifadelerini almaya başladı. Avukatları bulunmayanlara ise barodan avukat görevlendirildi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı'na ait bir ambulans, tedbir amacıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nün önünde bekletiliyor.

-Gözaltı kararı alınanların 3'ü yurt dışında-

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkartılan diğer 5 kişiden 3'ünün yurt dışında bulunduğu, 2'sine ise henüz ulaşılamadığı belirtildi.

Yarın adliyeye sevk edilmesi beklenen zanlıların, buradaki ifadelerini özel yetkili Cumhuriyet Savcıları Mustafa Bilgili ve Kemal Çetin'in alacağı kaydedildi.

Savcı Çetin, 12 Eylül darbesine ilişkin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkındaki iddianameyi de hazırlamış ve davaya duruşma savcısı olarak çıkmıştı.

28subat-gozaltina-alinanlar.jpg

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nden yapılan açıklamada, 28 Şubat Soruşturması'nın ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan yürütüldüğü ifade edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, CMK 250. madde ile yetkili ve görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin 2011/206 sayılı soruşturma dosyası kapsamında, kamuoyunda 28 Şubat süreci olarak bilinen ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda bugün saat 08.00 itibarıyla Ankara'da 17, İstanbul'da 11, Niğde'de 1, Çanakkale'de 1 ve Eskişehir'de 1 olmak üzere toplam 31 ayrı adreste arama yapıldığı bildirildi.

Arama kararı alınan 31 şüpheli ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Askeri mahallerdeki aramalar Cumhuriyet savcısı denetiminde merkez komutanlığı görevlileri tarafından yapılmakta, ayrıca 2 şüphelinin avukat olması nedeniyle bu şüphelilerin aramaları Cumhuriyet savcısının bizzat denetiminde ve ilgili baro tarafından görevlendirilen avukat nezaretinde gerçekleştirilmektedir.

Arama ve gözaltı işlemleri halen devam etmektedir.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürürlükteki hukuk kuralları çerçevesinde ve hukuka uygun olarak toplanan deliller hassasiyetle değerlendirilerek bahse konu kararlar işleme konulmuş olup, soruşturma aynı hassasiyetle sürdürülmektedir.''

Bu arada, gözaltı kararı verilen 2-3 kişinin yurt dışında olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Soruşturmayı yürüten savcının, gözaltına alınanların en kısa sürede Ankara'ya getirilmesini istediği öğrenildi. CİHAN

GAZETELER 28 ŞUBAT OPERASYONUNU NASIL GÖRDÜ? MANŞETLER İÇİN TIKLAYINIZ...

 

HABERE YORUM KAT