1. HABERLER

  2. HABER

  3. Paşalar Ceza Alırsa Rütbeleri Sökülecek
Paşalar Ceza Alırsa Rütbeleri Sökülecek

Paşalar Ceza Alırsa Rütbeleri Sökülecek

Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın ceza alması durumunda rütbeleri sökülecek.

12 Ocak 2012 Perşembe 09:18A+A-

Haklarında anayasal düzeni zorla değiştirmek suçundan dava açılan Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın rütbesi, darbe suçundan ceza alırlarsa orgenerallikten erliğe düşürülecek.

Böylece Milli Güvenlik Konseyi'nin beş üyesinden ikisinin rütbesi 32 yıl sonra paşalıktan erliğe inmiş olacak.

Daha önce Deniz Kuvvetleri eski Komutanı İlhami Erdil'in rütbesi de, yolsuzluk suçundan yargılandığı askeri mahkemede 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılınca oramirallikten ere düşürülmüştü.

Edindiği bilgilere göre yargılama esnasında Evren ve Şahinkaya bir kere sembolik olarak hâkim karşısına çıkacak ve daha sonra duruşmalardan muaf tutulacak.

Yargılama sonucunda ceza almaları halinde sağlık durumlarından ötürü, cezaevine konulmak yerine ev hapsi cezasında olduğu gibi cezalarını evde çekecekler.

Bu durumda denetimli serbestlik ilkesi gereğince belirli aralıklara karakola gidip imza verecekler.

Ya da polis eve gidip 12 Eylül paşalarının evde olup olmadıklarını kontrol edecek. Evren ve Şahinkaya ceza alırlarsa yurtdışına da çıkamayacak.

KILIÇLARI GERİ ALINACAK

Askeri darbe ile "anayasal düzeni zorla bozmak" suçundan ceza aldıkları takdirde Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın görevleri esnasında aldıkları devlet üstün hizmet madalyaları, nişanları ve altın kaplı kılıçları da geri alınacak.

Kayasu: Darbeciler ölene kadar cezaevinde kalmalı

Kenan Evren hakkında iddianame hazırladıktan sonra meslekten ihraç edilen eski Savcı Sacit Kayasu, 12 Eylül 1980 darbesine ilişkin iddianamenin kabul edilmesiyle haklılığının ortaya çıktığını belirtti. İddianamenin kabulüyle, darbenin mağduru milyonlarca insanın mağduriyetlerinin bir nebze de olsa giderileceğini ifade eden Kayasu "Darbeciler müebbet hapisle cezalandırılmalı ve ölene kadar cezaevinde kalmalı" dedi.

 

HABERE YORUM KAT