1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Parti Kapatma Dönemi Geride Kaldı!”
“Parti Kapatma Dönemi Geride Kaldı!”

“Parti Kapatma Dönemi Geride Kaldı!”

TBMM Başkanı Çiçek, CHP ve MHP'nin kapatılacağı iddialarına ilişkin, "Parti kapatma dönemi artık geride kaldı. Bunlar artık çok eski dönemin kalıntılarıdır" dedi.

05 Mart 2015 Perşembe 11:10A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP ve MHP'nin kapatılacağı iddialarına ilişkin, "Parti kapatma dönemi artık geride kaldı. Bunlar artık çok eski dönemin kalıntılarıdır. Partilerin kapatılması hiçbir zaman demokrasiyle bağdaşır hususlar değildir." dedi.

Çiçek, Meclis'teki tartışmalarla ilgili, "Ümit ederiz son müzakerelerde daha sükunet içeresinde bu işler yürütülsün. Kaldı ki son çalışma ayındayız. Temenni ederiz, herkes Meclis'e gelsin ama gerginlik içerisinde olanların bir kısmı da Meclis'te olamayabilecektir. Daha hoş seda bırakarak, bu müzakereleri yapmak varken, gerginlik bu sürece de uygun düşmüyor" şeklinde konuştu.

Çiçek, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit'e iadeiziyaret bulundu. Basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 45 dakika süren kabulde, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu'da yer aldı.

Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çiçek, zaman zaman Meclis Genel Kurulu'nda gerginliklerin olduğunu, yaşananların tasvip edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Genel Kurulun müzakere yeri olduğunu ve söz konusu müzakerelerin de nasıl yapılacağının bugüne kadarki teamüller ve Meclis İçtüzüğü'nde yazılı olduğuna dikkati çeken Çiçek, "Bunların dışına çıkıldığında, bu türlü gerginlikler oluyor. Tabii mesainin uzun sürmesi, artık işin sonuna gelinmiş olması başkaca sebeplerdir. Maalesef tansiyonu yükseltiyor. Tavsiye etmekten başka yapacağımız bir şey yok. Bunu da müteaddit defa yaptık. Ümit ederiz, son müzakerelerde daha sükunet içeresinde bu işler yürütülsün. Kaldı ki 5 Nisan'da kapanacağına göre son çalışma ayındayız. Temenni ederiz, herkes Meclis'e gelsin ama gerginlik içerisinde olanların bir kısmı da Meclis'te olamayabilecektir. Daha hoş seda bırakarak, bu müzakereleri yapmak varken, gerginlik bu sürece de uygun düşmüyor" diye konuştu.

Çiçek, bir gazetecinin, "CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'yi kapatma yönünde çalışmalar olduğunu iddia etti. MHP yönetiminde de bu tarz iddialar var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, şu cevabı verdi:

"Parti kapatma dönemi artık geride kaldı. Bunlar çok eski dönemin kalıntılarıdır. Partilerin kapatılması hiçbir zaman demokrasiyle bağdaşır husular değildir. Çok istisnai hallerde bu yola başvurulabilir ama artık Türkiye o kadar çok parti kapattı ki, partisi kapatılmayan toplumsal kesim kalmadı. Bunun hiçbir faydası da olmadı. Dolayısıyla böyle bir çalışma var mı yok mu bilmiyorum, bir iddia üzerine bunu yapamam ama parti kapatmaları doğru bulmam."

HABERE YORUM KAT