1. HABERLER

  2. HABER

  3. Papa’dan İtiraf Gibi Açıklama!
Papa’dan İtiraf Gibi Açıklama!

Papa’dan İtiraf Gibi Açıklama!

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, “50 din adamından biri pedofili” dedi.

14 Temmuz 2014 Pazartesi 09:56A+A-

Katolik Kilisesi'ndeki her 50 din adamından birinin ‘çocuk istismarcısı’ olduğunu söyleyen Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği röportajda dünya genelindeki yaklaşık 414 bin Katolik din adamından 8 bini ‘pedofili hastası’ olduğunu ifade etti.

Çocuk istismarını 'Kilise'ye bulaşan cüzzam hastalığına' benzeten Papa, ‘pedofili hastası’ olanların arasında rahipler, piskoposlar ve kardinallerin de olduğunu belirtti.

Katolik Kilisesi'ndeki din adamlarının 'yüzde 2'sinin dünya genelindeki yaklaşık 414 bin din adamından 8 binine denk geldiğini söyleyen Papa Francis, gereken tüm ciddiyetle istismara karşı mücadele edileceğinin sözünü verdi.

Pedofilinin ne kadar yaygın olduğuna dair kesin bir rakam olmasa da oranın yüzde 5'in altında olduğuna inanılıyor.

Papa Francis de La Repubblica gazetesine verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı:

"Bu yüzde 2'sinin arasında rahipler, piskoposlar ve kardinaller de var. Diğerleri de biliyor ama susuyorlar. Bir sebep göstermeden cezalandırıyorlar. Bu gidişatın kesinlikle hoş görülemez olduğunu düşünüyorum."

Öte yandan; Papa Francis, geçtiğimiz yıl çocuk istismarına karşı Vatikan yasalarını sıkılaştırmış ve ay başında da din adamlarının istismarına uğrayan mağdurlardan af dilemişti.

EVLİLİK OLAYI

Gazete röportajı, "Papa, 'pedofillere karşı İsa gibi baston kullanacağım' dedi" başlığıyla verdi.

Vatikan sözcüsü Peder Federico Lombardi ise Papa'nın 'pedofiller arasında kardinaller de olduğu' yönündeki açıklamasını yalanladı.

Fakat Vatikan sözcüsü, Papa'nın sözlerinin gazete tarafından doğru yansıtılmadığını belirtti.

Papa Francis, geçen yıl çocuk istismarına karşı Vatikan yasalarını sıkılaştırdı ve ay başında da din adamlarının istismarına uğrayan mağdurlardan af diledi.

İstismar mağdurları Vatikan'ın, skandalı örtmekle suçlanan üst düzey yetkilileri cezalandırmamakla suçluyor.

La Repubblica'nın din adamlarının evlenmesi konusundaki bir sorusunu Papa, "Evlenme yasağı İsa'nin ölümünden 900 yıl sonra benimsendi. Doğu Katolik Kilisesi rahiplerine evlenme izni verdi" sözleriyle yanıtladı.

Papa, "Sorun olduğu kesin ama geniş çaplı değil. Zaman alacak ama çözümleri olduğunu biliyorum ve onları bulacağım" dedi.

Peder Lombardi, Papa'nın bu ifadelerinin de doğru yansıtılmadığını savundu.

Kaynak: BBCTürkçe

HABERE YORUM KAT