1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. PAKİSTAN

  4. Pakistan Bazı Taliban Esirlerini Bırakacak
Pakistan Bazı Taliban Esirlerini Bırakacak

Pakistan Bazı Taliban Esirlerini Bırakacak

Pakistan’ın, hapiste tuttuğu bazı üst düzey Taliban tutuklularını serbest bırakmayı kabul ettiği bildirildi.

14 Kasım 2012 Çarşamba 15:18A+A-

HAKSÖZ-HABER

Afgan ve Pakistanlı heyetlerin görüşmeleri neticesinde Pakistan’ın, hapiste tuttuğu bazı üst düzey Taliban tutuklularını serbest bırakmayı kabul ettiği bildirildi.

Pakistanlı diplomatlar ile Afgan barış heyetinin İslamabad’da 3 gün süren müzakereleri neticesinde varılan uzlaşmayı yorumlayan Afgan Yüksek Barış Konseyinin temsilcisi Selahaddin Rabbani bu adımla bir yıldan fazla bir süredir kesintiye uğrayan barış müzakerelerinin yeniden başlayabileceği umudunu dile getirdi.

El-Cezire'de yer alan habere göre esirlerin serbest bırakılması Pakistan devletinin de müzakerelere desteği olarak görülmekte. Afgan yetkililer uzun zamandır Pakistan devletinden Taliban tutuklularının serbest bırakılmasını talep ediyorlardı. Bu şekilde temasa geçilecek üst düzey komutanlar aracılığıyla Afganistan’da barış sürecinin yeniden başlatılması beklentisi içindeydiler.

Sayılarının 10’u bulacağı söylenen esirlerin hemen serbest bırakılıp bırakılmayacağı şu anda bilinmiyor. Pakistanlı bir yetkili Afgan Talibanı’nın ikinci komutanı olan ve Pakistan güvenlik güçlerince 2010 yılında yakalanan Molla Berader’in serbest kalıp kalmayacağının da henüz netlik kazanmadığını söylüyor. Afgan heyet Molla Berader’in Taliban’ı barış görüşmeleri için ikna edebileceğine inanıyorlar.

Afgan yetkililer doğrudan temas kurmadıkları için Taliban ile görüşmelerde Pakistan’ın desteğine ihtiyaç duyuyorlar.

Afgan Yüksek Barış Konseyi 2 yıl önce devlet başkanı Hamid Karzai tarafından Taliban ve Kabil hükümeti arasında bir uzlaşma sağlanması amacıyla oluşturulmuştu. Mayıs ayında Konseyin önemli isimlerinden Arsala Rahman’ın Kabil’de Taliban tarafından düzenlendiği iddia edilen bir suikast sonucu öldürülmesi Karzai’nin planlarına büyük bir darbe olarak yorumlanmıştı. Bundan önce de 2011 Eylülü’nde Konseyin o dönemdeki lideri Burhaneddin Rabbani Taliban barış temsilcisi sıfatını kullanan bir canlı bomba tarafından öldürülmüştü. 

 

HABERE YORUM KAT