1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Ordu muhtıra verdi, Paşinyan Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı
Ordu muhtıra verdi, Paşinyan Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı

Ordu muhtıra verdi, Paşinyan Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldı

Ermenistan'da ordu-hükümet gerilimi uzun bir zamandır sokaklara taşan Dağlık Karabağ yenilgisine duyulan öfkeyi başka bir safhaya taşıyor.

25 Şubat 2021 Perşembe 12:50A+A-

Ermenistan Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan ve üst düzey komutanlar, Başbakan Nikol Paşinyan’ı istifaya çağıran bir bildiri yayımladı.

Ermenistan’daki yerel medyada çıkan haberlere göre, Genelkurmay Başkanı dahil bütün üst düzey komutanlar, Paşinyan’ın istifası için bildiri imzaladı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, ordu komutanlarının kendisine yönelik istifa çağrılarını "darbe girişimi" olarak nitelendirerek destekçilerini sokağa çağırdı.

Paşinyan, Ermenistan Genelkurmay Başkanı Gasparyan'ı görevden aldı

Paşinyan, Ermenistan ordusunun, kendisine yönelik istifa çağrısının ardından Facebook üzerinden gerçekleştirdiği canlı yayında konuştu.

Konuşmasında, destekçilerini sokağa çağıran Paşinyan, "Devrimi savunmamız gerekiyor. Çok zor bir durumdayız. Genelkurmay Başkanı'nı görevden alma kararı aldım. Şimdi en önemli görev, sivillerin ve halkın iktidarını korumaktır." dedi.

Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'da yaşadığı mağlubiyete ilişkin sorumluluğu üzerine aldığını anlatan Paşinyan, "Halkın bazı üst düzey ordu yetkililerine yönelik de bazı soruları var ve bu sorulardan kaçılamaz." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT