1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. OHAL Komisyonu Başvuruları İncelemeye Aldı
OHAL Komisyonu Başvuruları İncelemeye Aldı

OHAL Komisyonu Başvuruları İncelemeye Aldı

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’na yapılan başvuru dosyaları raportörlerce ön incelemeye alındı.

01 Kasım 2017 Çarşamba 12:07A+A-

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu raportörlerince, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli ve kapatılan kurum ile kuruluşlara ilişkin başvuru dosyaları ön incelemeye alındı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Resmî Gazete’de yayımlanan 685 sayılı KHK ile kurulan ve 22 Mayıs’ta göreve başlayan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na, bugüne kadar 102 bin 174 başvuru yapıldı.

Kamudan ihraç edilenleri de kapsayan ve 27 Ağustos’ta Resmî Gazete’de yayımlanan 693 sayılı KHK ile yapılan işlemlerle ilgili de Komisyon’a müracaat için tanınan 60 günlük süre 23 Ekim’de sona erdi. Böylece, şu ana kadar yayımlanan KHK’larla gerçekleştirilen işlemlere yönelik başvuru süreci tamamlandı.

Komisyon, meslekten ihraçlar, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelinin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurumlar ile kuruluşlara yönelik işlemlerle ilgili yapılan başvuruların bazılarında ön inceleme sürecine geçti.

Evrak eksikliği bulunmayan, ihraçlara ilişkin kurumlardan gönderilen belgeleri tamamlanan başvuru dosyaları, tetkik hâkimi ve müfettişlerden oluşan raportörlere gönderildi.

Raportörler, dosyalar üzerinde başvuruların Komisyon’un görev alanına girip girmediği, zamanında başvuru yapılıp yapılmadığı gibi konularda ön değerlendirmelerini yapmaya başladı. Ön incelemeleri tamamlanan başvuru dosyaları, karar verilmek üzere Komisyon’a sevk edilecek.

OHAL Komisyonu, bu ay itibariyle dosyalar üzerinden kararlar vermeyi planlıyor.

OHAL Komisyonu Nasıl Karar Verecek?

Komisyon’da başvuru dosyaları, ilk olarak tasnif işleminden geçiriliyor. Başvurucuların valilikler aracılığıyla gelen dosyalarındaki formları, dilekçeleri ve ekledikleri diğer evraklar, ön incelemeye alınıyor.

Fethullah Gülen örgütü ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle ihraç edilenlerle ilgili dosyalara, arasında örgütün şifreli haberleşme programı ByLock’a yönelik olanların da bulunduğu örgüt irtibatını gösteren belgeler de ekleniyor.

Komisyon, dosyalar üzerinden incelemelerini yaparken ihtiyaç duyulan her türlü bilgiyi ilgili kurumlardan isteyebiliyor.

Tüm incelemelerin tamamlanmasının ardından dosyalar, Komisyon’da gündeme alınacak, başvurunun reddi ya da kabulüne karar verilecek. Karar yeter sayısı dört olan Komisyon’da, üyeler çekimser oy kullanamayacak.

Meslekten ihraca dair başvurusu kabul edilen müracaatçının dosyası, Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilecek. Daha sonra ilgili kişinin 15 gün içerisinde statülerine uygun kadro ve pozisyonlara ataması yapılacak.

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun ret kararlarına karşı yargı yolu açık olacak. Kararlara ilişkin Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından yetkilendirilen idare mahkemelerine dava açılabilecek.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT