1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Nusra Cephesi Halep'te Esir Aldığı Pilotun Görüntülerini Yayınladı
Nusra Cephesi Halep'te Esir Aldığı Pilotun Görüntülerini Yayınladı

Nusra Cephesi Halep'te Esir Aldığı Pilotun Görüntülerini Yayınladı

Suriye’nin Halep kentinde muhalif birlikler, rejime ait SU 22 tipi bir savaş uçağını düşürdü. Sağ olarak ele geçirilen uçağın pilotu Albay Halit Said, bugüne kadar 22 şehirde 5 bin bombardımana katıldığını itiraf etti.

06 Nisan 2016 Çarşamba 11:16A+A-

Muhalifler, sözde ateşkese rağmen Suriye'nin Halep kentini bombalamak için havalanan Esed rejimine ait bir savaş uçağını düşürdü. Pilotlardan biri sağ yakalanırken, diğeri ise öldü. Suriye'de ateşkes iddialarına rağmen rejim ve Rus uçaklarının muhalif mevzileri vurmaya devam etttiği, düşürülen uçakla bir kez daha gün yüzüne çıktı. Halep kentinin güneyindeki Tel Eys bölgesini bombalamak için havalanan rejime ait SU 22 tipi bombardıman uçağı muhalifler tarafından düşürüldü. Uçağın pilotu Albay Halit Said sağ, yardımcısı Pilot Teğmen Zeyd Musab el Horani ise ölü ele geçirildi.

REJİM İÇİN KİLİT BÖLGE

Savaş uçağının düşürüldüğü Tel eys bölgesi 6 gün önce muhalif grupların ortak operasyonuyla el değiştirmişti. Bölge, Halep'ten İdlip'e ulaşmak isteyen rejim güçleri açısından büyük önem taşıyor. Hama, Lazkiye ve Humus askeri üstlerinden kalkan Rus ve rejim uçakları, ilan edilen ateşkese rağmen muhalif bölgeleri yoğun bombardımana tutuyor. Hatırlanacağı gibi Reuters, 12 Mart tarihinde Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ine dayanarak verdiği haberde, muhalif grupların Hama yakınlarında Esed rejimine ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklamıştı. Ceyşul Nasr isimli grup, jeti uçaksavarla düşürdüklerini iddia etmişti.

'Zafer selfie'si

Humus'un Tifor askeri üssünden kalkan SU 22 tipi bombardıman uçağının Halep'in güneyinde düşürülmesi büyük sevince yol açtı. Bölgeye akın eden muhalifler, uçağın yanan enkazını görünce sevinç çığlıkları attı. Uçağı düşüren mücahitler, enkaz selfiesi çektirmeyi de ihmal etmedi.

22 kentte 5 bin bombardıman

Uçağın pilotu Albay Halit Said, sorgusunda bugüne kadar toplam 22 şehirde 5 bin bombardımana katıldığını söyledi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK VE HAKSÖZ-HABER

Etiketler : , , , , , ,

HABERE YORUM KAT