1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJERYA

  4. Nijerya'ya Uluslararası Güç Gönderiliyor
Nijerya'ya Uluslararası Güç Gönderiliyor

Nijerya'ya Uluslararası Güç Gönderiliyor

24. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde Nijerya'ya uluslararası güç gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.

31 Ocak 2015 Cumartesi 14:11A+A-

24. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nde Nijerya'ya uluslararası güç gönderilmesine oy birliğiyle karar verildi.

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Konseyi Başkanı İsmail eş-Şerkavi, Birliğin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "Afrika Birliği Zirvesi'ne katılan ülkeler, Barış ve Güvenlik Konseyi'nin konuyla alakalı raporunu dinledikten sonra Boko Haram'la mücadele için Nijerya'ya uluslararası güç gönderilmesine oy birliğiyle karar verdi" dedi.

Şerkavi, Nijerya'ya uluslararası güç gönderilmesi için hazırlıkların tamamlanması amacıyla yakında Kamerun'da bir toplantı daha yapılacağını ardından da müdahale kararı çıkarılması için Birleşmiş Milletler'e başvurulacağını söyledi.

Şerkavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Boko Haram sorunu için Çad, Nijer, Nijerya ve Kamerun'a 7 bin 500 asker gönderilmesini öngören kararın onaylanacağını belirtmişti.

Dün 40 Afrika ülkesinin devlet başkanının katılımıyla başlayan 24. Afrika Birliği Liderler Zirvesi'nin bugün sona ermesi bekleniyor.

Zirveye İspanya Kralı 6'ncı Felipe, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsveç Başbakanı Stefan Löfven gibi davetlilerin yanı sıra zirveye uluslararası katılımın da yoğun olduğu gözlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da zirvenin katılımcıları arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT