1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJERYA

  4. Nijerya'da Yarın Halk Sandığa Gidiyor
Nijerya'da Yarın Halk Sandığa Gidiyor

Nijerya'da Yarın Halk Sandığa Gidiyor

Nijerya'da yarın genel seçim ve devlet başkanlığı seçimi yapılacak.

27 Mart 2015 Cuma 17:11A+A-

14 Şubat'ta yapılması planlanan ancak ülkenin kuzey ve kuzeydoğusundaki Boko Haram nedeniyle ertelenen seçimlerde Nijeryalılar yeni devlet başkan ile parlamentonun yeni üyelerini belirleyecek.

Ülkedeki 14 siyasi partinin başkan adayı gösterdiği seçimde sadece bir kadın devlet başkanı adayı bulunuyor. Buna rağmen dört kadın başkan yardımcısı adayı yarışıyor.

Devlet başkanlığı seçiminin ilk turunda geçerli oyların yüzde 50'sini ve ülkedeki 36 eyaletin üçte ikisinde en az yüzde 25'ini alan aday kazanacak. Eğer hiçbir aday ilk turda seçimi kazanamazsa en çok oyu alan iki aday ikinci turda oyların çoğunluğunu almak için yarışacak.

Nijeryalı seçmenler, yarın devlet başkanı dışında, ülkedeki 28 partinin gösterdiği adaylar arasından parlamentonun 360 yeni üyesini de belirleyecek.

177 milyon nüfuslu bulunan Nijerya'da bir önceki seçimlerde 73,5 milyon kayıtlı seçmen varken bu rakam 68 milyon 833 bin 476'a geriledi. Kayıtlı seçmen sayısındaki düşüş sistemdeki çifte kayıtların silinmesine bağlanıyor.

Ülkede daha önceki seçimlere hile karıştığı iddiaları nedeniyle Ulusal Seçim Komisyonu, sahte seçmen kartı kullanımı ve mükerrer oy kullanımını önlemek için 145 bin akıllı kart okuyucusu kullanılacağını açıkladı.

Yarış Jonathan ve Buhari arasında

Devlet başkanlığı yarışının Halkın Demokrasi Partisi'nin adayı ve şu anki Devlet Başkanı Goodluck Jonathan ile ana muhalefet Yenilikçi Parti'nin adayı Muhammed Buhari arasında geçmesi bekleniyor.

HABERE YORUM KAT