1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJERYA

  4. Nijerya'da Binlerce Kişi Çatışmalardan Kaçıyor
Nijeryada Binlerce Kişi Çatışmalardan Kaçıyor

Nijerya'da Binlerce Kişi Çatışmalardan Kaçıyor

Nijerya'nın Damaturu kentinde İslamcı militanlarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 90 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi.

29 Aralık 2011 Perşembe 00:20A+A-

Nijerya'nın Damaturu kentinde İslamcı militanlarla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar nedeniyle yaklaşık 90 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı bildirildi. 

Kentte Boko Haram örgütü ile güvenlik güçleri arasında geçen haftadan beri süren çatışmalarda ağır silahlar kullanılıyor.

Boko Haram örgütü 25 Aralık'taki Noel günü aralarında bir kilisenin de bulunduğu bazı binalara bombalar yerleştirmişti.

Dün gece de ülkenin güneyindeki Sapele kentinde bir Müslümanların eğitim gördüğü bir okula bombalı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda en az yedi çocuğun yaralandığı açıklandı.

Lagos'ta bulunan BBC muhabiri Fidelis Mbah, Nijer Deltası'nda petrol çıkarılan bir kent olan Sapele'deki patlamanın arkasında kimin olduğunun bilinmediğini söylüyor.

Kentte 10 Aralık'ta da bir camiye bombalı saldırı düzenlenmiş, bunun ardından Hıristiyanlar, misilleme saldırısından endişe etmeye başlamışlardı.

Bölgenin petrol zenginliğinden daha fazla pay almak isteyen militanlarla ordunun çarpıştığı Nijer Deltası'nda yerleşim bölgelerinde nadiren bu tür saldırılar görülüyor.

Bazı kent sakinleri, saldırının rakip Müslüman gruplar arasındaki çekişmeden kaynakladığını savundu.

Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya'da kuzeyde Müslümanlar, güneyde de Hıristiyanlar çoğunlukta.

İki bölge dilin yanı sıra kültürel ve etnik ve açıdan da birbirinden ayrılıyor.

BBC 

HABERE YORUM KAT