1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. NİJER

  4. Nijer-Mali Sınırında ABD Askerlerine Pusu
Nijer-Mali Sınırında ABD Askerlerine Pusu

Nijer-Mali Sınırında ABD Askerlerine Pusu

Nijer-Mali sınırında görev yapan birliklere düzenlenen saldırıda en az üç Amerikan özel kuvvetler askeri yaşamını yitirdi. İki ABD’linin de yaralandığı pusuda birçok Nijer askeri de can verdi. Ölümler, ABD'nin Nijer'deki ilk askeri kaybı.

05 Ekim 2017 Perşembe 12:03A+A-

Afrika'da görev yapan Amerikan özel kuvvetler askerleri, saldırıya hedef oldu. Nijer birlikleriyle birlikte devriye gezen askerlerin konvoyuna açılan ateşte en az üç yeşil bereli ABD askeri yaşamını yitirdi. CNN International, yaralı askerlerin tedavi için uçakla Almanya'ya götürüleceğini bildiriyor. Reuters haber ajansı, saldırıda çok sayıda Nijer askerinin de öldürüldüğünü aktarıyor.

Yaşamını yitiren askerler, Nijer'e askeri sevkiyattan sonraki sonra ilk kayıplar olarak kayıtlara geçti.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin Mağrip El Kaidesi'ne bağlı militanlar oldukları tahmin ediliyor.

Saldırıyı doğrulayan ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), Mali sınırındaki konvoya ateş açıldığını ve detayları daha sonra paylaşacağını duyurdu.

Milliyet’in aktardığına göre New York Times gazetesi, Pentagon'dan bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, hayatını kaybedenlerin yeşil bereliler olarak bilinen askeri birliklerde görev yaptığını söyledi.

El Kaide örgütüyle mücadele adı altında Nijer askerlerine eğitim veren Amerikan özel kuvvetleri, Mali sınırındaki Niamey kenti yakınlarındaydı.

HABERE YORUM KAT