1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Myanmar’dan BM Özel Raportörüne Giriş Yasağı!
Myanmar’dan BM Özel Raportörüne Giriş Yasağı!

Myanmar’dan BM Özel Raportörüne Giriş Yasağı!

Myanmar hükümetinin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee’nin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiği ve görev süresi boyuncu kendisiyle hiçbir şekilde iş birliği yapmayacağı kaydedildi.

20 Aralık 2017 Çarşamba 14:18A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Myanmar Özel Raportörü Yanghee Lee, yaptığı yazılı açıklamada, Arakanlı Müslümanlara karşı işlenen insan hakları ihlalleri de dâhil ülke genelindeki insan hakları ihlallerini değerlendirmek üzere ocak ayında Myanmar’a planlanmış ziyareti olduğunu anımsattı.

Ancak Myanmar hükümetinin ülkeye tüm erişim izinlerini iptal ettiğini ve görev süresi boyunca kendisiyle hiçbir şekilde iş birliği yapmayacağını bildirdiğini aktaran Lee, karara sert tepki gösterdi.

“Utanç Verici”

AA’da yer alan habere göre, Lee, Myanmar hükümetinin bu kararının “ön yargılı” ve “adaletsiz” olduğunu vurgulayarak, açıklamasına şöyle devam etti:

“Myanmar hükümetinin bu kararından şaşkınlığa ve hayal kırıklığına uğradım. Görevim süresince benimle iş birliği olmadığını gösteren bu deklarasyon, sadece, Arakan eyaletiyle ülkenin geri kalanında bazı korkunç olaylar yaşandığının göstergesi olarak görülebilir. Myanmar’ın bu yola girmeye karar vermesi utanç verici.”

“Kararın Tekrar Gözden Geçirilmesini Umuyorum”

Lee, Myanmar hükümetinin daha önce “saklayacakları hiçbir şey olmadığını” söylemesine rağmen kendisi hakkında alınan kararla bunun doğru olmadığının göründüğünü bildirdi.

BM Özel Raportörü, Myanmar yönetiminin ayrıca mart ayında kurulan “BM İnsan Hakları Konseyi Myanmar Uluslararası Bağımsız Delil Tespiti Soruşturma Misyonu” ile de iş birliği yapmadığının altını çizdi.

Myanmar hükümetinin bazı bölgelere erişim izninin kısıtlanması şartıyla ocak ayında yapacağı ziyarete daha önce olumlu yanıt verdiğini anımsatan Lee, kararın tekrar gözden geçirilmesini umduğunu belirtti.

HABERE YORUM KAT