1. HABERLER

  2. HABER

  3. Myanmar’da Yeni Meclis Açıldı
Myanmar’da Yeni Meclis Açıldı

Myanmar’da Yeni Meclis Açıldı

Myanmar’da Aung San Suu Çi'nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği'nin kazanmasıyla sonuçlanan seçimlerin ardından Halk Meclisi, bugün ilk kez toplandı.

01 Şubat 2016 Pazartesi 13:51A+A-
Yaklaşık 50 yıllık cunta yönetiminin ardından özgürlüğe geçiş süreci yaşayan Myanmar’da yeni hükümetin 8 Kasım’daki seçimlerde oyların yüzde 80’inini alan NLD öncülüğünde kurulması bekleniyor. 
 
NLD, 664 milletvekilliğinden 390’ını kazanmıştı. Uzun yıllar ülkeyi yöneten Birlik Dayanışma ve Partisi (USDP) ise sadece 42 milletvekilliği alabilmişti. Anayasaya göre, milletvekillerinin yüzde 25’ini ordu mensupları oluşturuyor. Bu durum, özellikle anayasa değişikliklerinde yüzde 75’in üzerinde milletvekilinin desteği gerektiğinde ordunun rolünü belirleyici kılıyor.
 
Yeni meclisi önemli sorunlar bekliyor
 
Meclisin ilk işi, meclis başkanları ve sözcülerini belirlemek olacak. Gelecek haftadan itibaren başlayacak on günlük süreçte de devlet başkanı ve iki yardımcısının belirlenmesi bekleniyor. 
 
Yasal engelden ötürü devlet başkanı olamayan NLD Başkanı Su Çi, devlet başkanının belirlenmesinde önemli rol oynayacak. Bu arada NLD, başta devlet başkanlığı seçimi olmak üzere çeşitli konularda üst düzey askeri yetkililerle görüşmelerde bulunuyor. 
 
Yeni meclisi önemli sorunlar da bekliyor. Yeni meclis, yeni anayasasının hazırlanmasından sivil özgürlüklere, etnik azınlıklarla ilişkilerden ekonomiye kadar çok çeşitli alanlarda reform çalışmaları yapması bekleniyor.
 
(AA)
Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT