1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Myanmar'da Fatura 3 Müslümana Kesildi
Myanmarda Fatura 3 Müslümana Kesildi

Myanmar'da Fatura 3 Müslümana Kesildi

Mahkeme heyeti, şiddet olaylarına karışmaktan suçlu bulunan 3 Müslüman'a 14'er yıl hapis cezası verdi.

13 Nisan 2013 Cumartesi 00:23A+A-

Myanmar mahkemesi, geçen ay yaşanan ve 43 kişinin ölümüne, on bin civarında Müslüman'ın evlerini terk etmesine yol açan şiddet olaylarında faturayı 3 Müslüman'a kesti.

Mahkeme heyeti, şiddet olaylarına karışmaktan suçlu bulunan 3 Müslüman'a 14'er yıl hapis cezası verdi.

Suçlu bulunan Müslümanların, Meikhtila kentinde bir kuyumcu dükkanı sahibi ve 2 çalışanı olduğu öğrenildi. Üçlü ile Budist rahipler arasında bir saç tokasının değeriyle ilgili tartışma çıkmış, müşteriler, dükkan sahibini kendilerine yumruk atmakla suçlamıştı. Olay, kentte Müslümanları hedef alan şiddet olaylarını tetiklemişti.

Müslümanlar ile Budistler arasında çıkan çatışmalar, diğer kentlere yayılmış ve 43 kişinin ölümüne neden olmuştu. Yüzlerce ev ve işyerinin ateşe verildiği çatışmalar nedeniyle çoğu Müslüman 12 bin kişi bölgeyi terk etmek zorunda kalmıştı.

Yetkililer, 2 hafta süren olayların ardından 68 kişinin tutuklandığını açıklamıştı.

Savcılık ise geçen ay çıkan olaylarla ilgili olarak çok sayıda Müslüman ve Budist hakkında 13 farklı suçlamayla iddianame hazırladıklarını söyledi.

Şimdiye kadar Budistlerden mahkum edilen olmadı.

Adli yetkililer, bir sonraki duruşmanın 22 Nisan'da yapılacağını ve Budist bir keşişi öldürmekle suçlanan 7 kişinin mahkeme karşısına çıkacağını söyledi. Suçlu bulunmaları durumunda sanıkların, idama mahkum edilebileceği belirtildi.

AA

HABERE YORUM KAT