1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Musul Operasyonu İnsan Yapımı Bir Krizle Sonuçlanabilir"
"Musul Operasyonu İnsan Yapımı Bir Krizle Sonuçlanabilir"

"Musul Operasyonu İnsan Yapımı Bir Krizle Sonuçlanabilir"

BMMYK Basın Sözcüsü Saltmarsh, "Musul'u kurtarma operasyonu son yıllarda karşılaşılan en büyük insan yapımı bir krizle sonuçlanabilir." dedi.

20 Ekim 2016 Perşembe 12:55A+A-

1991 yılındaki Körfez Savaşı ve 2003 yılındaki Irak Savaşı'nı yaşayan ve siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Irak'ta devam eden Musul operasyonunun 1 milyondan fazla sivili yerinden edebileceği belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) Irak ve Suriye konusundaki Basın Sözcüsü Matthew Saltmarsh, operasyonunun insani boyutu ve BM'nin sivillere yönelik hazırlıkları hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Saltmarsh, Irak genelinde 3,3 milyon kişinin ülke içinde yerinden edildiğini, bunun toplam nüfusun 10'da birine tekabül ettiğini belirterek "Musul'u kurtarma operasyonu son yıllarda karşılaşılan en büyük insan yapımı bir krizle sonuçlanabilir" dedi.

"Irak makamları arazilere erişimlerimizi kısıtlıyor"

Irak'ın en büyük ikinci şehri Musul'da insan hakları kuruluşlarına göre 1 milyon veya daha fazla Musullunun yerlerinden edilebileceği uyarısında bulunan Saltmarsh, operasyonun daha ilk haftalarında 700 bin kişinin barınak, yiyecek, su ve sağlık hizmetlerine gereksinim duyacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Saltmarsh, BMMYK'nin şu ana kadar Musul civarında 45 bin kapasiteli 5 insani kamp açtığını aktararak "Gelecek haftalarda 120 bin kapasiteli 11 kamp açma planlarımız var." diye konuştu.

BMMYK ve ortaklarının hızlı bir şekilde daha fazla kamp açmak için hazır olduğunu vurgulayan Saltmarsh, "Irak makamları güvenli ve elverişli kamp kurulabilmesi için uygun arazilere erişimimizi kısıtlıyor." dedi.

Irak'ta 10 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) de Musul çevresinde 70 bin kişiye yetecek acil yerleşim alanları inşa etmeyi sürdürüyor.

IOM verilerine göre, Irak'ta 10 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor. IOM, bu sayının yıl sonunda 12-13 milyona ulaşmasından endişe ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Musul'da 350 bin kişiye acil yardımı ve ilaç tedavisi için hazırlıklarını tamamladığını açıkladı. Ambulans sayısını 25'e çıkaran DSÖ ayrıca ilk yardım için 30 seyyar klinik tedarik edecek.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT