1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Mültecileri ölüme davulla zurnayla gönderecek!
Mültecileri ölüme davulla zurnayla gönderecek!

Mültecileri ölüme davulla zurnayla gönderecek!

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: "Mültecileri davulla, zurnayla ülkelerine göndereceğiz" dedi.

26 Temmuz 2022 Salı 09:09A+A-

HAKSÖZ HABER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "mültecileri davulla zurnayla ülkelerine göndereceklerini" söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Lozan Barış Antlaşması’nın 99. yılında Nilüfer Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Büyük Mübadil Buluşması’nda konuştu.

Lozan’ın önemine vurgu yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parlamento açıldığında Bursalı milletvekilleri öncülüğünde bir kanun teklifi hazırlayarak Lozan’ın bir bayram olmasını gündeme getireceklerini kaydetti.

Yaptığı konuşmada kendi kültürümüzü korumamız gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu: "Elbette ülkemize değişik yerlerden gelen kardeşlerimiz var. Suriyeli göçmenlerimiz var, Afganistan’dan gelenler var… Size sözüm söz; ırkçılık yapmadan, ama bütün mültecileri kendi ülkelerine davulla, zurnayla göndereceğiz. Irkçılık yapmıyorum, onların da insan olduğunu biliyorum. Onların da barış, huzur içinde kendi ülkelerinde yaşamaları gerektiğini biliyorum." dedi.

Mustafa Kemal övgüleriyle konuşmasına devam eden Kılıçdaroğlu: "Mustafa Kemal, savaş meydanlarının kahramanıydı ama savaş meydanlarından sonra barışın da kahramanı oldu. Barışı savundu her yerde. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapu senedidir. Lozan’ı eleştirenler var. Eleştirenler Türkiye’yi bilmiyor, onlar Türkiye’yi sevmiyorlar, cumhuriyeti demokrasiyi sevmiyorlar." dedi.

Irkçılık yapmadan bütün mültecileri davulla zurnayla kendi ülkelerine göndereceklerini ve kendi ülkelerinde barış içinde yaşamalarını sağlayacaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu göçmen ve mülteci kelimelerinin ayrımı üzerinden Balkan mültecilerinden oy talebinde bulundu: 

"Bütün Balkan göçmenlerinden istirhamımdır. Atatürk’ün partisine geleceksiniz, bize katılacaksınız, beraber yürüyeceğiz, beraber mücadele edeceğiz. Bu mücadele hak, adalet mücadelesidir. Mustafa Kemal’in hemşehrisi olmak kolay değildir. Bu ülkede demokrasi istiyorsanız, bize katılın. Yurtta barış ve dünyada barış için bize katılın. Hak, hukuk ve adalet istiyorsanız bize katılın. Biz, mandayı reddettik. Yok olan bir Osmanlı'nın üzerine çağdaş ve genç cumhuriyeti kurduk. Bunun senedi Lozan'dı. Lozan'ı ne unutacağız ne de unutturacağız. Cumhuriyetin yüzüncü yılında, cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırdığımızda nasıl büyüdüğümüzü, nasıl kalkındığımızı, nasıl güçlendiğimizi bütün dünya öğrenecek. Bizim saraya ihtiyacımız yok. Bizim Çankaya'da oturan onurlu insanlara ihtiyacımız var."

HABERE YORUM KAT

4 Yorum