1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Muhtemelen Görevlendirmeyi Bugün Alacağız"
"Muhtemelen Görevlendirmeyi Bugün Alacağız"

"Muhtemelen Görevlendirmeyi Bugün Alacağız"

Başbakan Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisini hükûmet kurmak için "muhtemelen" bugün görevlendireceğini açıkladı. Partilerle ilk tur görüşmeler de önümüzdeki hafta başlayacak.

09 Temmuz 2015 Perşembe 16:33A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu hükûmet kurmayla ilgili açıklamayı AK Parti Meclis grup toplantısında yaptı: "Bugün inşallah başkanlık divanı oluşacak ve yeni bir süreç başlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımız muhtemelen görevlendirmeyi bugün yapacak." dedi.

“Muhtemelen Görevlendirmeyi de Bugün Alacağız”

Ahmet Davutoğlu hükûmet kurma görevinin geciktiği tartışmalarıyla ilgili de değerlendirme yaptı. Davutoğlu: "Cumhurbaşkanlığını tartışma konusu yapmayın. Cumhurbaşkanı’mızın görevi fanusa girmek değil halkın arasında olmaktır. Başkanlık divanının oluşmasındaki gecikmeden AK Parti sorumlu değil. Cumhurbaşkanımız da bilinçli bir erteleme çabasında olmadı, kendisi de sorumlu değil. Kendisi başkanlık divanı oluşunca görevlendirme yapacağını söyledi. Biz de bugün başkanlık divanı ile ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Muhtemelen görevlendirmeyi de bugün alacağız." diye konuştu.

“İlk Tur Bayram Öncesinde”

Ahmet Davutoğlu muhalefetten parti çıkarlarını değil ülke çıkarlarını gözetmelerini istedi: "7 Haziran seçimlerinde ortaya çıkan tabloyu tüm partiler tekrar gözden geçirmeli." diyerek muhalefete çağrıda bulundu ve: "Prensipte bu konuda bir yaklaşım olduğu için zikrediyorum ki Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bugün görevlendirme yapması halinde inşallah önümüzdeki hafta içinde, Ramazan Bayramı öncesinde genel başkanlarla ilk tur görüşmelere başlayacağız. Bu takvim çerçevesinde usûlümüz de açık ve net olacak. Kamuoyundan hiçbir şey gizlemeyeceğiz, şeffaf bir şekilde görüşeceğiz, yapıcı olacağız." dedi.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT