1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mübarek’in Haydutları Gazeteci Avında!
Mübarek’in Haydutları Gazeteci Avında!

Mübarek’in Haydutları Gazeteci Avında!

Rejim yanlıları Tahrir Meydanı'nda olayları izleyen TRT muhabiri Metin Turan'ı ve diğer kuruluşlardan 3 gazeteciyi darp etti.

03 Şubat 2011 Perşembe 22:21A+A-

 Olayları yerinde, Tahrir Meydanı'nda izleyen TRT ekibinden Metin Turan sabah saatlerinde saldırıya uğradı.

Metin Turan, Mübarek yanlısı göstericilerin sopalı saldırısına uğradı, dişi kırıldı, kamerası, cüzdanı ve cep telefonu gasp edildi.

Turan'ı 15-20 kişilik grubun arasından kurtarmaya gelen sivil polislerle bir askerin de TRT muhabirine yumruk attığı bildirildi.

Götürüldüğü karakolda serbest bırakılan Metin Turan, Türkiye büyükelçiliğine, oradan da TRT bürosuna götürüldü.

20 yıldır Kahire'de yaşayan TRT muhabiri, aldığı yaralara rağmen olayları izlemeye devam ediyor.

Gösterilerin devam ettiği Tahrir Meydanı çevresinde durdurulan Cihan Haber Ajansı muhabiri Cumali Önal, Zaman gazetesi foto muhabiri İsa Şimşek ve Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Ertuğrul, ellerinde beyzbol sopaları ve demir çubuklar bulunan kişiler tarafından kıstırılarak feci şekilde dövüldü.

Türk gazeteciler, yaklaşık 10 dakika süren arbedenin ardından çevredekilerin yardımıyla saldırganlardan güçlükle kurtulabildi. Çeşitli yerlerinden hafif yaralanan gazeteciler, Türk Büyükelçiliği'ne ulaşmayı başardı.

Saldırganların "gözü dönmüş" olduğunu belirten Cumali Önal, "Bugün adeta ölümden döndük. Yeni bir saldırıya maruz kalmamak için fotoğraf makinalarımızı gizlemek zorunda kaldık" diye konuştu. Sokak arasında dakikalarca darp edilen Önal, "Yine de şanslıydık. Fotoğraf makinasıyla görülen herkesin linç edilebileceği söylendi. Çevredekiler yetişmeseydi hastane veya morgda olurduk" dedi.

Saldırılardan diğer ülke gazetecileri de nasibini alıyor.

Tahrir Meydanı'nda Yunanlı bir fotomuhabiri bacağından bıçaklandı.

Mübarek yanlılarının öğleden sonra yabancı gazetecilerin bulunduğu otellere baskınlar düzenlediği bildirildi.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT