1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mübarek de Esed'e İstifa Çağrısı Yaptı
Mübarek de Esede İstifa Çağrısı Yaptı

Mübarek de Esed'e İstifa Çağrısı Yaptı

ABD başta olmak üzere önemli Avrupa ülkeleri ve AB'nin arka arkaya "git artık" dediği Suriye lideri Beşşar Esed'e, Mısır'ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek de istifa çağrısında bulundu.

20 Ağustos 2011 Cumartesi 00:04A+A-

Mısır'da yayımlanan yarı resmi El Cumhuriye gazetesinin Mübarek'e yakın bir kaynağa dayandırarak verdiği habere göre, 25 Ocak tarihinde Mısır genelinde başlayan halk ayaklanması sonucu 11 Şubat tarihinde tüm yetkilerini orduya devrederek istifa eden ve halen yargılanmasına devam edilen Mübarek, Esed yönetiminin Suriye halkına karşı şiddet kullanmasını kınadı. Esed'in, halkın sesine kulak vererek istifa etmesi gerektiğini kaydeden Mübarek, Suriye'de kardeş kanı dökülmemesi için Esed'in istifa ederek çekilmesi gerektiğini savundu. Aynı kaynak, Ramazan ayı başından itibaren yargılanmasına başlanılan Hüsnü Mübarek'in, Saddam Hüseyin'in Ramazan ayında yargılanarak Kurban Bayramı'nda asılmasını hatırlayarak depresyona girdiğini iddia etti.

Batı dünyasının görevini bırakması çağrısında bulunduğu Esed'e, Rusya destek çıktı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan Interfax haber ajansına konuşan bir kaynak, Moskova'nın Esed'e söz verdiği reformları hayata geçirmesi için zaman tanınması gerektiğine inandığını söyledi. Esed'in Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne "saldırıların durdurulması talimatını verdiğini" bildirmesine rağmen Suriye'den ölüm haberleri gelmeye devam ediyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri Güvenlik Konseyi'nde yapılan sunumda, Suriye askerlerinin bir statta aralarında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 26 muhalif göstericiyi öldürdüğünü bildirildi. Başkent Şam'da, Humus ve Dera kentlerinde göstericilere ateş açılması sonucunda en az 14 kişinin öldüğü belirtildi. (Zaman) 

HABERE YORUM KAT