1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısırlı Muhalifler: Camp David Bitmiştir!
Mısırlı Muhalifler: Camp David Bitmiştir!

Mısırlı Muhalifler: Camp David Bitmiştir!

Mısırlı muhalif liderlerden olan Eymen Nur, İsrail’le yapılan anlaşmanın şartlarının yeniden müzakeresini istedi ve “Mevcut anlaşma bu hali ile bitmiştir” dedi.

15 Şubat 2011 Salı 14:45A+A-

Mısır'da muhalefetin önde gelen isimlerinden, liberal Yarın Partisi Lideri Eymen Nur, "Camp David anlaşmasının bittiğini" söyledi.

Kahire'den yayın yapan Radyo 2'ye açıklamalarda bulunan Nur, Mısır'ın en azından anlaşmanın şartlarını yeniden müzakere etmesi gerektiğini söyledi, "Mevcut anlaşma bu hali ile bitmiştir" diye konuştu.

Mısır Yüksek Askeri Konsey ise yaptığı açıklama ile Mısır'ın şimdiye kadar yaptığı bölgesel ve uluslararası anlaşmalara sadık kalacağını bildirmişti.

Liberal ve muhafazakar bir lider olarak bilinen Nur, 2005 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Hüsnü Mübarek'e rakip olmuş ve yüzde 7 oranında oy olmayı başarmıştı.

Nur 2005 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında da Camp David anlaşmasının gözden geçirilmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Mısır ile İsrail arasında 17 Eylül 1978'de imzalanan anlaşma, İsrail'in Sina'dan birliklerini çekmesine karşılık, Mısır'ın İsrail'i diplomatik olarak tanımasını öngörüyordu.

CAMP DAVID ANLAŞMASI NEDİR?

Mısır devlet başkanı Enver Sedat ile İsrail başbakanı Menahem Begin'in Camp David'de ABD başkanı Jimmy Carter'ın gözetiminde 17 Eylül 1978'de imzaladığı anlaşmadır.

Bu anlaşmayla, İsrail, Sina Yarımadası'ndan çıkmış, karşılığında da Mısır İsrail'i resmen tanımış ve doğalgaz ihracına başlamıştı.

Yine bu anlaşmayla Gazze ve Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilere, Mısır ve Ürdün'ün belirleyeceği şekilde özerklik verileceği ve İsrail'in Filistin'de asker sayısını azaltması da karara bağlanmıştı.

Mısır bu anlaşmayı imzalaması sonrasında Arap Birliği'nden çıkarılmış ve Mübarek'in çabaları sonucu 1989'da birliğe tekrar dönebilmişti.

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT