1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'dan 'Düşen Rus Yolcu Uçağı' Açıklaması
Mısır'dan 'Düşen Rus Yolcu Uçağı' Açıklaması

Mısır'dan 'Düşen Rus Yolcu Uçağı' Açıklaması

Mısır soruşturma komisyonu, "Uçağın düşmesinin arkasında yasa dışı bir müdahale ya da terör eylemi olduğuna ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadı" dedi.

14 Aralık 2015 Pazartesi 13:45A+A-

Mısır soruşturma komisyonu, Rus yolcu uçağının düştüğü olayın arkasında, "terör eylemi" olduğuna ilişkin henüz herhangi bir delile ulaşılmadığını açıkladı.

Komisyon başkanı pilot Eymen el-Mukaddem, olayın ardından hazırlanan ilk raporda, "Komisyona bağlı teknik soruşturma komitesinin, uçağın düşmesine ilişkin yasa dışı bir müdahale ya da terör eylemi olduğuna dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını, çalışmaların devam edeceği"ni ifade etti.

Olayın ardından başlatılan soruşturmanın ikinci aşamasına değinilen raporda, gerekli denetimlerin tamamlanmasının ardından soruşturmanın yeni aşamalarına geçmek için Rus yolcu uçağının enkazının Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin desteğiyle Kahire'de güvenli bir alana sevkedileceği belirtildi.

Mukaddem, söz konusu raporun hazırlıklarının dün akşam sona erdiği, komisyona katılma hakkını haiz ülkelerin temsilcileriyle Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'ne (ICAO) gönderildiğini aktardı.

Rus havayolu şirketi Kogalimavia'ya (Metrojet) ait Airbus-A 321 tipi uçak 31 Ekim'de, havalandıktan kısa bir süre sonra 17'si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebatıyla Mısır'ın Sina Yarımadası yakınlarında düşmüştü.

Olayın ardından oluşturulan beşli soruşturma komisyonunda, Mısırlı soruşturma grubunun yanı sıra Rus, Fransız, Alman ve İrlandalı uzmanların yer aldığı belirtilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT