1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da “Gerçek Mermi” Kullanın Talimatı!
Mısır’da “Gerçek Mermi” Kullanın Talimatı!

Mısır’da “Gerçek Mermi” Kullanın Talimatı!

Mısır İçişleri Bakanlığı, güvenlik güçlerine "gerçek mermi kullanmaları" talimatı verdi

16 Ağustos 2013 Cuma 10:44A+A-

Mısır İçişleri Bakanlığı'nın güvenlik güçlerine, "herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları" talimatı verdiği bildirildi.

Mısır İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Müslüman Kardeşlerin düzenlediği terör saldırılarında polis merkezlerini ve hükümet binalarını yakması ve kaos ortamını yükseltmek için gösterdiği çaba göz önüne alınarak, güvenlik güçlerine, herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları talimatı verilmiştir" denildi.

İlgili birliklerin ve güvenlik güçlerine gerekli ekipmanın sağlandığı belirtilen açıklamada, "bakanlık elemanlarının bu saldırılar karşısında ülkeyi kaos ortamından koruyup güvenliği sağlayacağından emin olduğu" öne sürülerek, "Birliklere ve birimlere saldıranların peşlerinden gidilecek ve haklarında gerekli ceza verilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Müdahale Aşırı Değildi İddiası

Mısır'ın Londra Büyükelçisi Aşraf el-Huli, Kahire'de darbe karşıtlarına yönelik müdahalenin "aşırı olmadığını" savundu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığına önceki gün çağrılarak, duyulan endişenin aktarıldığı Huli yaptığı açıklamada, "güvenlik güçlerinin insani ve iyi organize bir şekilde hareket ettiğini" iddia etti. Büyükelçi El-Huli ayrıca, Mursi destekçilerin kurduğu kampların "protestocuların iddia ettiği gibi barışçıl ve masum olmadığını" savundu. 

"Bu sayıdaki ölümler ve şiddetin oranı dikkate alındığında, protestocuların istediklerini aldıklarını düşünüyorum" diye konuşan El-Huli, açıklamasında ayrıca, "silahlı protestocuların polise saldırdığını" gösterdiğini iddia ettiği videolar gösterdi. 

 ''Katliamları "Örtbas Etme Amacı" Taşıyor'' 

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) sözcüsü Ahmed Arif, İçişleri Bakanlığı'nın "Güvenlik güçlerine, herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları takdirde meşru müdafaa çerçevesinde gerçek mermi kullanmaları talimatı"nın, 3 Temmuz'dan bu yana yapılan katliamları "örtbas etme amacı" taşıdığını söyledi.

Arif, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı'na öncelikle Mursi yönetimi döneminde, sivil kıyafet giyerek kamu binalarına saldıran "Baltacı" ve polisleri hatırlamasını isteyerek, "O dönemde bu tür eylemleri engelleme gücünün bulunmadığını ileri süren Bakan, şimdi bu eylemlerden mazlum halkı sorumlu tutuyor" dedi.

İhvan'ın bu tür yıkıcı eylemleri kınadığını ifade eden Arif, Mısırlıların davranışlarının barışçıl ve yasal çerçevede şekillenmesi gerektiğini vurguladı. Arif, "İçişleri Bakanlığı'nın tehditleri, 3 Temmuz'dan bu yana yaptıkları katliamları örtbas amacı taşıyor" dedi.

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) sözcüsü Murad Ali de partilerinin kiliseler ve Kıptilere ait kurumlara yönelik her türlü saldırıyı kınadığını ifade ederek, "Devrimimiz barışçıldır. Şiddete başvurmadan meydanlarda toplanmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

 

HABERE YORUM KAT