1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Ganzuri Başbakan Oldu
Mısırda Ganzuri Başbakan Oldu

Mısır'da Ganzuri Başbakan Oldu

Mısır Yüksek Askerî Konseyi, İsam Şeref yönetimindeki hükümetin istifasının ardından eski başbakanlardan Kemal Ganzuri'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi.

24 Kasım 2011 Perşembe 23:19A+A-

 Mısır basınında yer alan haberlere göre, Mısır Yüksek Askerî Konseyi, eski başbakanlardan Kemal Ganzuri'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ile görüşen Ganzuri, hükümeti kurma görevini kabul ettiğini açıkladı. 1933 doğumlu Kemal Ganzuri, 1996 ila 1999 yılları arasında eski Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek döneminde başbakanlık görevini yürütmüştü.

Mısır'da muhalifler, günlerdir askerî yönetimi protesto amacıyla gösteriler düzenliyor. Muhaliflerle güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların yoğunlaşması üzerine Başbakan İsam Şeref yönetimindeki hükümet hafta başında istifa ettiğini bildirmişti.

Hafta sonundan bu yana 38 kişi öldü

Mısır Yüksek Askerî Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ise halka hitaben yaptığı açıklamada, sivil yönetime daha erken geçileceğini bildirdi. Tantavi, 2012 yılı haziran ayı sonuna kadar devlet başkanlığı seçimleri yapılacağını ve bu seçimlerle birlikte iktidarın devredileceğini söyledi. Daha önce açıklanan plan uyarınca seçimlerin 2012 yılı sonunda ya da 2013 yılı başında yapılması öngörüyordu.

Son resmî verilere göre, gösterilerin şiddetlendiği geçen hafta sonundan bu yana, 38 kişi hayatını kaybetti, 2 bin kadar kişi de yaralandı. Bu yılın başlarında Mısır’ın başkenti Kahire’nin Tahrir Meydanı'nda başlayan gösteriler ve işgal eylemleri, 11 Şubat'ta Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’i 30 yıllık iktidarından etmeyi başarmıştı.

 

Deutsche Welle Türkçe

 

HABERE YORUM KAT