1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır’da Eski Futbolcu ve Bin 528 Kişi “Terör Listesinde”
Mısır’da Eski Futbolcu ve Bin 528 Kişi “Terör Listesinde”

Mısır’da Eski Futbolcu ve Bin 528 Kişi “Terör Listesinde”

Mısır’da eski milli futbolcu Muhammed Ebu Terike ile bin 528 kişinin üçüncü kez “terör listesine” alındığı bildirildi.

01 Mayıs 2018 Salı 08:53A+A-

Mısır’da Resmî Gazete’de yayımlanan kararda, Kahire Ceza Mahkemesi’nin, eski milli futbolcu Muhammed Ebu Terike’nin de arasında olduğu bin 529 kişiyi 5 yıl için “terör listesine” aldığı duyuruldu.

AA’da yer alan habere göre, “terör listesine” alınan isimler, “rejimi güç kullanarak değiştirmek ve silahlı kuvvetler, polis ve yargı kurumlarına saldırmak” gibi suçlamalarla itham ediliyor.

Acil İşler Mahkemesi’nde Karara İtiraz Edilebilecek

“Terör örgütleri ve teröristlerin mallarına el konulmasına izin veren” yeni yasaya göre, “terör listesine” alınan isimler, Temyiz Mahkemesi yerine Acil İşler Mahkemesi’nde karara itiraz edebilecek.

Aynı mahkeme, geçen yıl ocak ve haziran aylarında da Ebu Terike ile İhvan liderlerinin arasında olduğu bu isimleri “terör listesine” almış ancak karar Temyiz Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

Ülkeden Çıkışları veya Ülkeye Girişleri Yasaklanıyor

Mısır kanunlarına göre, adı “terör listesine” eklenenlerin ülkeden çıkışı veya yurt dışında ise ülkeye girişi yasaklanıyor.

Arap dünyasının son dönemdeki en popüler futbolcuları arasında yer alan Muhammed Ebu Terike’nin mal varlığına da üç yıl önce “bazı terör eylemlerini finanse ettiği” iddiasıyla el konulmuştu.

Mısır’da “terör örgütleri ve teröristlerin mallarına el konulmasına izin veren” yeni yasa Resmî Gazete’de yayımlanarak 22 Nisan’da yürürlüğe girmişti.

HABERE YORUM KAT