1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Devrim Ateşi Yükseliyor
Mısırda Devrim Ateşi Yükseliyor

Mısır'da Devrim Ateşi Yükseliyor

Mısır'daki hükümet karşıtı gösterilerin dördüncü gününde binlerce insan başta Kahire olmak üzere sokaklarda. Reuters'in haberine göre Kahire'deki göstericilerin hedefi olan iktidar partisi binası ateşe verildi. El Cezire'nin canlı yayınını bu haber içinde

28 Ocak 2011 Cuma 20:48A+A-

13.00 - Mısır'da diktatör Mübarek'in dün gece istifasını istediği hükümet, bugün resmen istifa etti.

11.00 - El Cezire televizyonu ölü sayısının en az 95 olduğunu iddia etti

01:34- 3 dakikalık bir açıklama yapan ABD Başkanı Obama Mısır asker ve polisinden göstericilere güç kullanılmamasını ve hükümet ile halk arasında diyalog kurulmasını istedi. Daha öncede Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada her yıl Mısır diktasına hibe edilen 3 Milyar dolarlık karşılıksız yardımı kesmeyi düşünebileceklerini açıklamıştı.

01:30- Mısır'ın İskenderiye kentinde çıkan olaylarda 6 direnişçi öldü. 

01:00- Mübarek'in tehditlerine rağmen onbinlerce direnişçi Mısır sokaklarını terk etmiyor. 

 

00:29- Hüsnü Mübarek Nile Tv'de Konuştu

Hüsnü Mübarek istifa etmeyeceğini, lakin hükümetten istifasını istediğini söyledi. Mübarek hiç bir olaya karşı tolerans göstermeyeceğini belirtti.

00:15 - Hüsnü Mübarek Nile Tv'de bir konuşma yapıyor.

23:00 - Mısır'da 10 Polis Aracı Ateşe Verildi, 13 Kişi Öldürüldü

El Cezire, Mısır'da 10 polis aracının ateşe verildiğini ve Süveyş'teki çatışmalarda 13 kişinin öldüğünü duyurdu.

El Cezire, Mısır'da, iktidar partisinin genel merkezi yakınında, 10 polis aracının ateşe verildiğini ve Süveyş'teki çatışmalarda 13 kişinin öldüğünü duyurdu.

22:30- El Arabiye: Devlet Televizyonu Ele Geçirildi

El Arabiya, direnişçilerin Mısır'da Devlet Televizyonu'nu ele geçirdiğini iddia etti. Televizyon ayrıca Mübarek'in muhafızlarının binayı ele geçirmek üzere yola çıktığını duyurdu.

El Arabiye televizyonu Mısır'da direnişçilerin, Kahire'de bulunan devlet televizyonu merkez binasını kuşattığını ve ele geçirdiğini duyurdu.

Hüsnü Mübarek'in muhafızları da binayı korumak üzere yola çıktığı bildirildi.

21:20 Mısır'da Tanklar Sokaklara İndi

Mısır'ın başkenti Kahire'de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından tanklar sokaklara indi.

Devlet televizyonunun yayınladığı görüntülerde tankların göstericilerin arasında ilerlediği görülüyor. Devlet televizyonu ayrıca ateşe verilen binalardan yansıyan görüntüleri de ekrana taşıdı.

Mısır'da bugün meydana gelen şiddet olaylarında en az 5 kişi öldü, yaklaşık 900 kişi de yaralandı. Kahire, İskenderiye ve Süveyş'te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sabah 7'ye kadar devam edecek.  (Cihan)

21:20 - Mısır'da göstericiler devlet televizyonunu ve dışişleri bakanlığını ele geçirdi Mısır'da göstericiler devlet televizyonunu ve dışişleri bakanlığını ele geçirdi.

21:10 - Mısır Polis, El Cezire kanalına baskın düzenledi

Mısır polisinin, ülkede meydana gelen olayları iki günden bu yana canlı yayınla dünyaya duyuran El Cezire kanalının Kahire bürosuna baskın düzenlediği bildirildi.

El Cezire televizyonu, güvenlik güçlerinin ülkedeki olayları canlı yayınla aktaran kanalın Kahire bürosuna baskın düzenlendiğini flaş haber olarak duyurdu.

 

 


 

CANLI YAYIN

 

21:05 - Mısır'da İsyan Büyüyor

 

Göstericilerle güvenlik güçleri arasında, polisle de asker arasında çatışma çıktığı söylenen Mısır'da 5 kişi öldü, 880'den fazla kişi yaralandı.

Mısır'da gerilim dorukta. Ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine rağmen on binlerce kişi, 30 yıldır iktidarda olan Hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerini sürdürüyor. Bazı görgü tanıkları ise askerlerle polis arasında çatışma çıktığını söylüyor.

Başkent Kahire'nin yanısıra İskenderiye, Süveyş gibi ülkenin önde gelen kentlerinden silah sesleri gelmeye devam ederken, Kahire'de de göstericiler iktidar partisinin genel merkezini ateşe verdi.

Binlerce gösterici de Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarına girmeye çalışıyor. İki polis karakolunun göstericiler tarafından ateşe verildiği, bir polis aracının da Nil Nehri'ne atıldığı bildiriliyor.

İskenderiye'de de askerler, tankların üzerine çıkmaya çalışan göstericilere ateş açtı. Olaylar sırasında 5 kişi hayatını kaybetti. Şu ana kadar olaylarda 880'den fazla kişinin yaralandığı, bazılarında kurşun yaralarının bulunduğu haber veriliyor.

Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in ilerleyen saatlerde televizyondan halka seslenmesi bekleniyor.

Ülkede bu akşam yürürlüğe giren sokağa çıkma yasağına rağmen gösteriler ve çatışmalar devam ediyor.

Kahire'de kent merkezinden gökyüzüne yoğun şekilde dumanlar yükseliyor. Alevlerin Mısır'ın dünyaca ünlü Ulusal Müzesine ulaşmasından endişe ediliyor.

İtfaiye ekipleri ise aradan saatler geçmesine rağmen hala yangına müdahele etmiş değil.

Başkent Kahire'ye giren askeri zırhlı araçlar ve tanklar, gösterilerin yapıldığı bölgeye ilerliyor. Görgü tanıkları, halkın tankları sevinçle karşıladığını bildiriyor. Mısır ordusunun da devlet televizyonun çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı haber veriliyor.

Mısır Havayolları da, başkent Kahire'de gerginliğin doruğa çıkması üzerine uçuş seferlerini 12 saat süreyle durdurduğunu açıkladı. (TRT HABER)

 


 

19:05 - Mısır'da Olaylar Büyüyor

Başkent sokaklarında çok sayıda orduya ait askeri aracın bulunduğu haberleri elimize ulaşıyor.

Bugünkü protestoların, üç gündür devam eden 8 kişinin hayatını kaybettiği yaklaşık 1000 kişinin gözaltına alındığı gösterilerin en geniş katılımlısı olduğu bildiriliyor.

Polisin sert müdahalesinin gözlemlendiği gösteriler başkent Kahire dışında, Süveyş ve İskenderiye şehirlerinde de yaşanmakta.

Süveyş'teki gösterilerde en az bir kişi hayatını kaybederken, bu üç şehirde bugün yerel saatle 16.00'dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Hükümetin ayrıca protestoları önlemek için ülkedeki cep telefonu şebekesini ve internet bağlantılarını servis dışı bıraktığı bildirildi.

Bu arada bugünkü gösterilere destek vermek için dün Mısır'a dönen Nobel Barış Ödülü sahibi Muhammed El Baradey, ev hapsinde tutuluyor.

Müslüman Kardeşler destekliyor

Mısır'ın başkenti Kahire'de cuma namazı sonrası toplanan on binlerce protestocu Devlet Başkanı Mübarek'in 30 yıllık iktidarının sona ermesini talep etti.

Polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla dağıtmaya çalıştığı protestocular taş atarak direndiler.

Ülkedeki en büyük muhalefet grubu olan Müslüman Kardeşler, bugüne kadar uzak durdukları hükümet karşıtı gösterilere dördüncü gününde destek verme kararı almıştı.

Gösteri öncesinde Müslüman Kardeşler'in üst düzey dört yöneticisi ve bazı üyelerinin gözaltına alındıkları öğrenildi.

Gözaltına alınanlar arasında 5 eski milletvekilli ve örgütün üst düzey yöneticilerinden 5 kişinin bulunduğunu bildiriliyor.

Hükümet göstericilerin organize olmasını engellemek için cep telefonu ve internet haberleşmesini de engelliyor.

BBC'nin sorularının yanıtlayan bir muhalefet destekçisi, gösterilerin kendiliğinden geliştiğini, herhangi bir siyasi grup ya da Müslüman Kardeşler'le ilgisi olmadığını kaydetti.

Ahmed el Aşhal adlı gösterici,' 'Gösterilere katılan bu gençlerin Mısır'daki herhangi bir siyasi partiyle ilgisi yok, Müslüman Kardeşler'e mensup da değiller. Kendiliğinden gelişen, kimseye sorulmadan yapılan eylemler bunlar'' dedi.

Mısır'da internet ve cep telefonu mesaj hizmetlerinin ciddi kesintiye uğradığı haberleri geliyor.

Üç gündür devam eden gösteriler büyük ölçüde sosyal paylaşım siteleri gibi internet araçları aracılığıyla organize edilmişti. İktidar partisi, halkla ve muhalefetle diyaloğa hazır olduğunu söylerken, muhalefetin önde gelen isimlerinden, eski Uluslararası Atom enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey de, dün ülkeye döndü ve bugünkü gösterilere katılmak istediğini açıkladı.

Hükümete de seslenen Baradey, "İktidara sürekli yaptığım, şikayetleri hemen dinlemeleri gerektiği, şiddet kullanmamaları ve değişiklik vaktinin geldiğini anlamaları çağrımı yineliyorum. Başka seçenek yok" dedi.

Baradey, açıklamasını Kahire'ye dönmek üzere gittiği Viyana havaalanında yaptı.

Gözlemciler el Baradey'in dönüşünün, bir lider figürü arayışındaki protestocuları teşvik edebileceğini belirtiyor.

Ancak protestocuların bazılarının, uzun süredir ortalarda görülmeyen Baradey'e öfkeli olduğu da biliniyor.

İktidar partisi ise halk ve muhalefetle diyaloğa hazır olduğunu açıkladı.

Ulusal Demokrat Parti adına basına açıklama yapan parti genel sekreteri Safvat el-Şerif, ifade edilen şikayetleri dinleme zamanının geldiğini ancak demokrasinin belli kural ve süreçleri olduğunu söyledi.

Protestolar sürecek

BBC'nin Kahire'deki muhabiri John Leyne, göstericilerin azınlıkta olduğunu ancak protestoların dinme belirtisi göstermediğini anlatıyor.

Leyne, haftasonunun gelmesiyle birlikte, protestolara katılımın artabileceğini de ekliyor.

Gösterileri düzenleyen grup, Cuma günü kilise ve camilerde ibadetlere katılacak kişilerin, daha sonra gösterilere katılması çağrısı yaptı, göstericilerin hangi dine mensup olduğunun önemli olmadığını vurguladı.

Müslüman Kardeşler de cuma günü yapılması planlanan protestolara destek verdiklerini açıkladı.

Mısır'da protestoların üçüncü günü ise çatışmalı geçti.

Sina şehrinde, polisle yaşanan çatışmalarda bir Bedevi gösterici öldü.

Süveyş kentinde polis göstericilere plastik mermi, tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

İsmailiye kentinde de benzer sahneler yaşandı.

Gösterilerin başlamasından beri yedi kişi öldü, yüzlerce kişi de tutuklandı. (BBC)

HABERE YORUM KAT

9 Yorum